Turkish Airlines Euroleague’te sezonun formsuz takımlarından Fenerbahçe Beko, İstanbul’da konuk ettiği Olympiacos’u 84-77 mağlup etti ve 16. maçında altıncı galibiyetini elde etti. Olympiacos’un yüksek yüzdeli üçlüklerle başladığı maçın ikinci yarısıyla birlikte savunmasını agresifleştiren ve özlediğimiz mücadeleyi sahaya yansıtan Fenerbahçe Beko, ilk yarısını 45-41 önde tamamladığı maçı son periyotta zora soksa da, Jan Vesely‘nin çok yönlü oyunu ve Dyshawn Pierre‘in kritik anlardaki basketleriyle 84-77 kazandı ve Play-Off umutları için önemli bir galibiyet elde etti.

Turkish Airlines Euroleague - Fenerbahçe Beko - Olympiacos - Jan Vesely
Turkish Airlines Euroleague – Fenerbahçe Beko – Olympiacos – Jan Vesely (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmanın başında iki takım da savunmada basit hatalar yapıp birbirlerine kolay sayı şansları verirlerken, Fenerbahçe Beko’nun pota altında Jan Vesely‘i iyi kullandığını; fakat savunmada dış şut savunmasını iyi yapamayıp Olympiacos’un özellikte dip çizgiden art arda bulduğu üçlüklere engel olamadığını izledik. Çeyrek sonlarında Livio Jean-Charles‘ın şutlarıyla skor bulmaya devam eden ve çeyrek boyunca tam 7 üç sayı isabeti bulan Olympiacos ilk 10 dakikayı 27-22 önde tamamladı. İkinci çeyrekle birlikte savunma sertliğini artıran Fenerbahçe Beko Olympiacos’a kolay sayı izni vermezken, kendi top kayıplarını sınırlayıp rakibi top kaybına zorladı ve çeyreğin ortalarında gelen 13-2’lik seriyle skorda üstünlüğü eline geçirdi. Dyshawn Pierre‘in asistlerinin dikkat çektiği bu dönemde, takım halindeki iyi savunma Fenerbahçe Beko’nun ilk 20 dakikayı 45-41 önde tamamlamasını sağladı. 

Fenerabhçe Beko’nun ikinci çeyrekte başlayan agresif savunması soyunma odası dönüşü de devam ederken, Jan Vesely’nin iki pota altındaki etkili oyunu ve takım halinde görmeyi özlediğimiz mücadelenin sahaya yansıtılması 4.5 dakika içinde farkın çift hanelere çıkmasını sağladı. Çeyreğin sonlarında doğru oyuna giren Marko Guduric‘in getirdiği enerji farkın korunmasını sağlarken, Dyshawn Pierre‘in üst üste 5 sayısı, Fenerbahçe Beko’nun son 10 dakikaya 66-54 önde girmesini sağladı.

Final periyodunun ilk dakikalarında topun hücumda Nando De Colo’nun elinde fazla kalması Fenerbahçe hücumlarının tıkanmasına neden olurken, zorlama şutlarla yüzdenin düşmesi Olympiacos’un farkı tek hanelere indirmesini beraberinde getirdi. Olympiacos’ta Sasha Vezenkov’un 11 sayılık katkısı ve Fenerbahçe savunmasının bu seriye bir direnç gösterememesi bitime iki dakika kala farkı 1 sayıya indirse de (75-74), son dakika içinde Jan Vesely‘nin mücadelesi ve yine Dyshawn Pierre’den gelen üst üste beş sayı Fenerbahçe Beko’nun 84-77’lik galibiyetini getirdi. 

Fenerbahçe Beko’da Jan Vesely 8/8 saha içi isabetiyle 17 sayı – 4 ribaunt – 5 asistle maçın yıldızı olurken, Dyshawn Pierre 14 sayı – 4 ribaunt – 3 asist, Melih Mahmutoğlu 12 sayı, Danilo Barthel 11 sayı – 3 ribaunt ve Nando De Colo da 10 sayı – 8 ribaunt – 5 asistle galibiyette önemli roller oynadılar. Olympiacos’ta ise Sasha Vezenkov 5/7 üç sayı isabetiyle 17 sayı – 4 ribaunt, Livio Jean-Charles 12 sayı – 6 ribaunt, Vassilis Spanoulis ve Aaron Harrison da 11’er sayıyla karşılaşmayı tamamladılar. Fenerbahçe Beko potasında tam 15 üçlük isabeti gördüğü akşamda, takım halinde 25 asist yapıp maçı sadece 8 top kaybı ile tamamlayarak değerli bir galibiyet elde etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here