ING Basketbol Süper Ligi Play-Off yarı final üçüncü maçında Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda Pınar Karşıyaka’nın konuğu olan Fenerbahçe Beko 67-62’lik galibiyetle seride 2-1 öne geçti ve final yolunda büyük bir avantaj elde etti. Oldukça düşük tempoda ve yüzdesiz hücumlarla seyreden karşılaşmanın ilk yarısını 29-23 geride tamamlayan Fenerbahçe Beko, üçüncü çeyrekteki 24-13’lük skorla maçın yönünü kendi lehine çevirip final çeyreğindeki iyi savunmasıyla sahadan galip ayrıldı ve saha avantajını tekrar eline geçirdi. Fenerbahçe Beko’da Melih Mahmutoğlu 18 sayıyla en skorer oyuncu oldu. 

ING Basketbol Süper Ligi - Pınar Karşıyaka - Fenerbahçe Beko - Jan Vesely
ING Basketbol Süper Ligi – Pınar Karşıyaka – Fenerbahçe Beko – Jan Vesely (foto referans: Fenerbahçe resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya iki takım da hareketli hücumlarla; fakat düşük hücum yüzdeleriyle başladılar. Fenerbahçe Beko’da Melih Mahmutoğlu‘nun skorer oyunu dışında, diğer oyuncuların çember dövmeleri, Pınar Karşıyaka’nın ribauntlarda üstünlük elde etmesini sağlarken, yeşil kırmızılıların üç sayı çizgisi gerisinden bulduğu isabetler ilk 10 dakika sonunda 18-14 Pınar Karşıyaka üstünlüğünü beraberinde getirdi.

İkinci çeyreğin başında Fenerbahçe Beko’nun DJ Kennedy‘nin dış şutunu riske etmesini, ABD’li forvetin isabetsiz şutlarıyla cezalandıramayan Pınar Karşıyaka 3 dakikaya yakın skor üretemese de, savunmada disiplini elden bırakmayıp Fenerbahçe Beko’nun hücum ritmini tamamen bozarak sarı lacivertlilere ilk 6 dakikada sadece 3 sayı izni verdi ve Raymar Morgan‘ın sayılarıyla 24-17’lik üstünlüğü yakaladı. bu devrede Pınar Karşıyaka’nın da üç sayı çizgisi gerisinden 3/19 gibi düşük bir yüzdeyle oynaması maçın temposunu iyice düşürürken, yeşil kırmızılı takım aldığı hücum ribauntları ve sert savunmasıyla devre sonunda 29-23’lik üstünlüğü yakaladı.  

İkinci yarıya agresif savunmayla başlayıp Pınar Karşıyaka’yı hataya zorlayan Fenerbahçe Beko Melih Mahmutoğlu ve Nando De Colo‘nun devreye girmesiyle 3 dakika içinde skorda 33-31’lük üstünlüğü elde etti. Melih’in pota altına penetreleri, De Colo’nun da skorer kimliğini sahaya yansıtmasıyla skor üretmeye devam eden Fenerbahçe Beko, Pınar Karşıyaka’nın düşük dış şut yüzdesinin de etkisiyle çeyrek sonuna kadar skordaki üstünlüğünü korurken, ilk yarının tamamında attığı sayıdan fazla skor üreterek son 10 dakikaya da 47-42 önde girdi. 

Final çeyreğine Tony Taylor‘ın üçlüğüyle başlayan Pınar Karşıyaka 7-2’lik bir seriyle skora dengeyi getirdi. Dengeye gelen maçın kritik anlarında agresifleşen Fenerbahçe Beko savunması karşısında Raymar Morgan, Tony Taylor ve Metecan Birsen ile üst üste top kayıpları yapan Pınar Karşıyaka, sarı lacivertlilerin Melih Mahmutoğlu ile bulduğu hızlı hücum sayılarına engel olamazken, Jan Vesely‘nin blok ve top çalmalarıyla Fenerbahçe Beko savunmasının direncini yükselttiği dikkat çekti. Raymar Morgan’ın üst üste 6 sayısıyla bitime 1.5 dakika kala skoru tekrar dengeleyen Pınar Karşıyaka karşısında Jan Vesely ve Tarik Biberovic’in sayılarıyla son 55 saniyeye girerken farkı 4 sayıya çıkaran Fenerbahçe Beko, Sek Henry’nin maçın en kritik anında kaçırdığı bir boş üçlük ve bir serbest atış sonrasında faul çizgisinden hata yapmayarak farkı korumasını bildi ve sahadan 67-62 galip ayrılarak hem seride 2-1 öne geçti, hem de tekrardan saha avantajını eline geçirdi. 

Fenerbahçe Beko’da Melih Mehmutoğlu 18 sayı – 4 ribaunt ile en skorer oyuncu olurken, Nando De Colo 15 sayı – 5 asist – 2 top çalma ve Jan Vesely de 10 sayı – 6 ribaunt – 5 asist – 3 top çalmayla galibiyette pay sahibi olan diğer isimler oldular. Pınar Karşıyaka’da ise Raymar Morgan 15 sayı – 5 ribaunt – 3 top çalma, Tony Taylor 13 sayı – 2 asist ve Sek Henry de 11 sayı – 4 ribaunt ile karşılaşmayı tamamladılar. İki takımın da oldukça düşük şut yüzdeleriyle çember dövdükleri karşılaşmada Pınar Karşıyaka 5/30, Fenerbahçe Beko ise 5/16 üç sayı isabetiyle karşılaşmayı tamamladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here