ING Basketbol Süper Ligi’nde ilk üç haftayı yenilgisiz tamamlayan Fenerbahçe Beko, Gaziantep Basketbol deplasmanında 65-59’luk bir galibiyet elde ederek dördüncü maçında namağlup unvanını korudu. Hemen başında 12-0 öne geçtiği ve devresini 41-28 önde tamamladığı maçın ikinci yarısında da üstünlüğünü koruyan Fenerbahçe Beko, final periyodunda Gaziantep Basketbol’un farkı kapatmasına engel olamasa da sahadan galibiyetle ayrılarak Turkish Airlines Euroleague’te hafta içinde aldığı iki mağlubiyet sonrası BSL’de moral takviyesi yaptı. Fenerbahçe Beko bu galibiyetle 4 maç sonunda namağlup unvanını korurken, Gaziantep Basketbol dördüncü maçında ikinci yenilgisini aldı. 

ING Basketbol Süper Ligi - Gaziantep Basketbol - Fenerbahçe Beko - Edgaras Ulanovas
ING Basketbol Süper Ligi | Gaziantep Basketbol – Fenerbahçe Beko | Edgaras Ulanovas
(Fotoğraf Fenerbahçe Beko resmi Twitter hesabından alınmıştır)

Fenerbahçe Beko maça sakatlık sonrası performansı merakla beklenen Leo Westermann‘ın üç sayı isabetleri ve asistleriyle başlayıp, potasını Gaziantep Basketbol şutlarına kapatarak 3.5 dakika içinde 12-0‘lık bir başlangıç yaptı. Fenerbahçe’de Kenan Sipahi ve Berkay Candan’ın oyuna girmesi ve karşı tarafta Brynton Lemar‘ın skorer oyunu Gaziantep Basketbol’un skoru olmasa da, maçta Fenerbahçe’nin arkasına aldığı rüzgarın hızını dengelemesini sağlarken, ilk 10 dakika 24-12 Fenerbahçe Beko lehine sonuçlandı. İkinci çeyrek karşılıklı sayılarla başlarken, Gaziantep Basketbol koçu Nenad Markovic‘in itiraz nedeniyle çift teknik faulle oyundan atılması maçın dikkat çekici bir detayı oldu. Gaziantep Basketbol pota altında Mouhammadou Jaiteh ile etkili olurken, üç sayı çizgisi gerisinden 1/13’te kalmaları farkı kapatmalarının önüne geçti. Jaiteh’in faul problemi nedeniyle savunmada geri adım atması Fenerbahçe Beko’da Johnathan Hamilton‘un etkili olmasını sağlarken, iki takımın da karşılıklı olarak çok sayıda basit hata yaptıkları ilk devre 41-28 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle tamamlandı. 

Soyunma odası dönüşü iki takım da savunma konsantrasyonu yüksek bir şekilde sahaya dönerken, hem Fenerbahçe Beko hem de Gaziantep Basketbol’un hücum yüzdesinin düştüğünü izledik. Gaziantep Basketbol üç sayılık atış denemelerinde çember dövmeye devam ederken (bu çeyrekte 0/8), Fenerbahçe Beko şut yüzdesindeki düşüklüğü Edgaras Ulanovas‘ın sayılarıyla telafi edip farkı 20 sayı seviyesine çekmeyi başardı ve Gaziantep Basketbol’un sadece 6 sayı kaydedebildiği çeyrek 53-34 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle tamamlandı. Final periyodunda Orhan Hacıyeva ve Can Uğur Öğüt‘ün üç sayı isabetleriyle hareketlenen Gaziantep Basketbol son beş dakikaya girdiğimizde farkı 10 sayı seviyesine çekerken (49-59), Fenerbahçe Beko’nun da hücumda düzen dışına çıkıp skor üretmekte zorlanması son dakikalarda heyecanı arttıran bir unsur oldu. Ev sahibi ekip son dakikalardaki çabasıyla farkı eritmek için elinden geleni yapsa da, zaman yeterli olmayınca sahadan 65-59 üstün ayrılan Fenerbahçe Beko dördüncü hafta sonunda namağlup unvanını korudu.   

Fenerbahçe Beko’da Edgaras Ulanovas 11 sayı – 6 ribaunt, Danilo Barthel 10 sayı – 7 ribaunt – 4 asist, Johnathan Hamilton 10 sayı – 6 ribaunt ve Leo Westermann da 9 sayı – 4 ribaunt – 4 asistle galibiyette önemli roller oynarlarken, Gaziantep Basketbol’da Mouhammadou Jaiteh 18 sayı – 15 ribaunt, Brynton Lemar  12 sayı ve Rashard Kelly de 10 sayı – 7 ribaunt – 4 asist – 3 top çalmayla karşılaşmayı tamamladılar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here