Turkish Airlines Euroleague’te 2021-2022 sezonunu kendi sahasında Kızılyıldız (Crvena Zvezda) maçıyla açan Fenerbahçe Beko sahadan 61-57 galip ayrılarak sezona moralli başladı. Karşılaşmaya 14-0’lık bir seriyle başlayan, fakat daha sonra farkın kapanmasına engel olamayan Fenerbahçe Beko ilk yarıyı da 28-26 önde tamamlarken, ikinci yarıda da düşük hücum ritmine rağmen Dyshawn Pierre‘in etkili performansıyla galibiyete uzanmasını bildi ve sezona galibiyetle başladı. 

Turkish Airlines Euroleague 2021-2022 Fenerbahçe Beko - Crvena Zvezda - Marial Shayok
Turkish Airlines Euroleague 2021-2022 Fenerbahçe Beko – Crvena Zvezda – Marial Shayok (foto referans: Fenerbahçe resmi Twitter hesabı)

Maça iyi savunma yaparak başlayan Fenerbahçe Beko, Pierria Henry & Jan Vesely ikilisinin çaldığı toplarla Kızılyıldız’ın hücumlardan boş dönmesini sağlayıp beş dakika boyunca rakibine sayı izni vermedi. Devin Booker ve Marial Shayok‘un ön plana çıktığı 14-0’lık Fenerbahçe Beko serisi ardından rotasyonların devreye girmesi sarı lacivertlilerin ivmesini keserken, 8-0’lık bir seri yakalayan Kızılyıldız’ın farkı kapatmasına engel olamayan Fenerbahçe Beko ilk 10 dakikayı 18-15 önde tamamladı. Dış şutlardaki düşük yüzde (1/8) ilk yarıda Fenerbahçe’nin hücum ritmini kaybedip farkı tekrar açmasına engel olurken, rakibe yaptırılan 14 top kaybı temsilcimizin devre boyunca skorda önde kalmasını sağladı ve soyunma odasına 28-26 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle gidildi.

İkinci yarıya iki takım da düzen dışı hücumlar ve kötü şut yüzdeleriyle başlayınca ilk altı dakika 31-30 Kızılyıldız üstünlüğüyle geçildi. Nando De Colo’nun sessiz kaldığı akşamda, Pierria Henry’nin de skor üretiminde pasif kalması, Fenerbahçe’nin oyun kurucu pozisyonundan gerekli desteği alamamasına, bununla beraber de hem şut yüzdesinin hem de skorunun düşük olmasına neden olurken; çeyreğin sonlarında Achille Polonara ve Dyshawn Pierre‘in Fenerbahçe hücumlarında yarattığı hareketlilik ile birlikte skorda öne çıkan sarı lacivertliler maçın son 10 dakikasına 45-37 önde girdi. Üçüncü çeyreğin sonundaki momentumunu final periyodunun başında koruyamayan Fenerbahçe Beko, Kızılyıldız’ın maç sonuna kadar oyunda kalmasına engel olamadı. Yeni takım olmanın verdiği uyum sorunu özellikle hücumda oldukça dikkat çekerken, iki takımın da dış şutlarda çember dövmesi maçın seyir zevkini oldukça düşürdü. Maçın son üç dakikasına 51-49 önde giren Fenerbahçe Beko, Dyshawn Pierre‘in muhteşem smacı ve maçın suskun ismi Nando De Colo‘nun üçlüğüyle bir dakika içinde kontrolü eline geçirdi ve son dakika içinde Nikola Ivanovic‘in iki üçlüğüne rağmen sahadan 61-57 galip ayrılmasını bildi. 

Fenerbahçe Beko’da Dyshawn Pierre 13 sayı – 4 ribaunt – 2 blok ile en etkili oyuncu olurken, Devin Booker 8 sayı – 9 ribaunt – 2 blok, Jan Vesely 8 sayı – 5 ribaunt – 3 top çalma ve Nando De Colo da  7 sayı – 3 ribaunt – 3 asistle karşılaşmayı tamamladılar. Kızılyıldız’da ise Nikola Ivanovic 16 sayı – 6 asistle mücadele etti. İki takımın da hücumda çok etkili olamadığı maçın belirleyici istatistiği ise Kızılyıldız’ın yaptığı 21 top kaybı oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here