Turkish Airlines Euroleague’te çift maç haftasının ikinci maçında Ülker Sports Arena’da Panathinaikos’u konuk eden Fenerbahçe Beko, sahadan 100-74’lük skorla galip ayrılarak sezonun 20. maçında 10. galibiyetini elde etti. İlk çeyrekte muhteşem savunmasıyla farkı 19 sayıya kadar çıkaran ve devreyi de 48-34 önde tamamlayan Fenerbahçe Beko, ikinci yarıda akıcı hücumlar ve isabetli dış şutlarla farkı açmaya devam etti ve çift maç haftasını çifte galibiyetle tamamladı. Sarı lacivertliler böylece iyi başlamayan Euroleague sezonunda üst üste beşinci galibiyetlerini alarak Play-Off yarışında tekrar iddialı hale geldiler.  

Turkish Airlines Euroleague - Fenerbahçe Beko - Panathinaikos - Nando De Colo
Turkish Airlines Euroleague – Fenerbahçe Beko – Panathinaikos – Nando De Colo (foto referans: www.euroleague.net)

İlk birkaç dakikasında iki takımın da karşılıklı hatalar yaptığı maçta Fenerbahçe Beko savunması agresifliğini yavaş yavaş artırmaya başlayınca Panathinaikos hücumlarını bozmaya başladı. Kısaların baskılı ön alan savunması Panathinaikos’un topu rakip sahaya geçirmesini zorlaştırıp, Yunan ekibini üst üste top kayıplarına zorlarken, boyalı alanda Jan Vesely’nin caydırıcılığı Panathinaikos’un çeyreğin son 4.5 dakikasında sayı bulmayı bırakın potayı görmesini imkansız hale getirdi. Hücumda da Marko Guduric‘in Nemanja Nedovic üzerinde kurduğu üstünlük ve pota altında Jan Vesely‘den gelen sayılar Fenerbahçe Beko’nun bu 4.5 dakikadaki 18-0’lık serisini ve 31-12’lik çeyrek sonucunu beraberinde getirdi.

İkinci çeyreğin başında Igor Kokoskov’un rotasyonu devreye sokması ve bu beşe karşı Aaron White‘ın bulduğu üst üste sayılar 12-2’lik Panathinaikos serisine neden oldu. Bu çeyrekte savunmamız ilk çeyrekteki ritmini kaybederken, çeyreğin ikinci yarısıyla birlikte Nando De Colo ve Lorenzo Brwon‘un bireysel yeteneklerini kullanarak kaydettikleri isabetler ilk 20 dakika sonunda farkın 14 sayıda korunmasını sağladı. Devreyi 48-34 önde tamamlayan Fenerbahçe Beko’da sezon başından beri kronik hale gelen ribaunt problemi bu maçta da hissedilirken, ilk yarıda farkın daha da açılmasının önündeki tek engel Panathinaikos’un aldığı 9 hücum ribaunduydu

Soyunma odası dönüşü Fenerbahçe Beko hücumlarında topu her alan Fenerbahçeli öncelikli olarak pota altına penetreyi düşünüp Panathinaikos savunmasını delerken, Yunan ekibi bu penetrelerin savunması sırasında faul hakkını doldurdu. Hücumdaki bu eğilim Panathinaikos savunmasının dengesini bozup şutörlerimizin üç sayı çizgisi dışından da rahat şutlar bulmasını beraberinde getirirken, özellikle çeyreğin ikinci yarısındaki iyi pas dağılımı ardından gelen seri Fenerbahçe Beko üçlükleri ve savunmada Dyshawn Pierre’in gayreti ve blokları sonrası Fenerbahçe Beko son 10 dakikaya 74-55 önde girdi.

Final periyodunda iki takım maç konsantrasyonlarını biraz kaybetseler de, savunmayı bırakmayan ve hücumda arka arkaya dış şutlarla farkı açmaya devam eden Fenerbahçe Beko 100 sayıyı da Edgaras Ulanovas‘ın üçlüğüyle bulurken, sahadan da 100-74 galip ayrılarak Euroleague’te üst üste beşinci galibiyetini elde etti.   

Fenerbahçe Beko’da Marko Guduric 3/4 üç sayı isabetiyle 18 sayı – 4 asistlik performansıyla en skorer oyuncu olurken, Edgaras Ulanovas 3/4 üç sayı isabetiyle 15 sayı, Lorenzo Brown 3/4 üç sayı isabetiyle 15 sayı – 5 asist – 3 top çalma, Nando De Colo 12 sayı – 5 asist ve Jan Vesely de 12 sayı – 7 ribaunt ile çift haneli skor üreten diğer oyuncular oldular. Fenerbahçe Beko’nun takım halindeki 15/24 (%63) üç sayı isabeti ve 24 asistlik istatistiği galibiyetin anahtarları olurken, Panathinaikos’un aldığı 17 hücum ribaundu bir kez daha pota altındaki zaafı göz önüne sermiş oldu.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here