ING Basketbol Süper Ligi’nde 2021’in ilk derbisinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda Galatasaray’ın konuğu olan Fenerbahçe Beko, sahadan 87-73 galip ayrılarak 2021’in ilk derbi galibiyetini elde etti. Başa baş geçen ilk çeyrek sonrasında Galatasaray’ın top kayıplarından faydalanıp ilk yarıyı da 48-31 önde tamamlayan Fenerbahçe Beko, Marko Guduric’in etkili performansı sonrasında ikinci yarıda da üstünlüğünü koruyarak 2021’e 14 sayılık bir derbi galibiyetiyle başladı ve ING Basketbol Süper Ligi’nde ilk yarıyı 12 galibiyetle ikinci sırada tamamladı. Galatasaray ise 15 maç sonunda 5 galibiyette kaldı.

ING Basketbol Süper Ligi - Galatasaray - Fenerbahçe Beko - Marko Guduric
ING Basketbol Süper Ligi – Galatasaray – Fenerbahçe Beko – Marko Guduric (foto referans: Fenerbahçe resmi Twitter hesabı)

Karşılaşma karşılıklı sayılarla başlarken, Fenerbahçe Beko’da Dyshawn Pierre ve Jan Vesely, Galatasaray’da ise Yiğit Arslan ve Brock Motum‘un sayılarını izledik. Fenerbahçe Beko’nun ikili oyunlar ardından adam takibini iyi yapamayıp içeri fazla gömülmesini üç sayı çizgisi gerisinden başarılı bir şekilde cezalandıran Galatasaray, ilk çeyreğin son dakikası içinde çok basit hatalar yapıp Lorenzo Brown’un çaldığı toplar üzerinden kaydettiği hızlı hücum sayılarına engel olamayınca ilk 10 dakika 22-20 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle sonuçlandı. 

İkinci çeyreğe özellikle kısa savunmasını agresifleştirerek başlayan Fenerbahçe Beko Galatasaray hücumlarını düzenden çıkarırken, önce Ahmet Düverioğlu ardından da Tarik Biberovic‘in kaydettiği sayılarla ilk beş dakika sonunda farkı çift hanelere çıkardı: 37-26. Galatasaray’ın bu çeyrekte top kaybı sayısının artmasını Lorenzo Brown‘un asistleri ve Marko Guduric & Jan Vesely ikilisinin skorer oyunuyla oldukça iyi değerlendiren Fenerbahçe Beko farkı açmaya devam etti ve ilk 20 dakika sonunda 48-31’lik üstünlüğü elde etti. İlk yarı boyunda rakibini tam 9 top kaybına zorlayan Fenerbahçe Beko, top kaybı üzerinden atılan sayılarda 13-0, hızlı hücum sayılarında 11-0’lık bir üstünlük elde etti. 

Soyunma odası dönüşü Fenerbahçe Beko Marko Guduric‘in üç sayı çizgisi gerisinden isabetleriyle skor bulurken, Galatasaray’da Brock Motum‘un skora katkısı ve Daryl Macon & Göksenin Köksal ikilisinin üç sayı isabetleri farkın açılmasının önüne geçti. İki takımın da yüksek dış şut yüzdeleriyle oynadığı çeyreğin sonlarında Dyshawn Pierre‘in skora katkısı ve Lorenzo Brown‘un hareketliliği ile farkı koruyan Fenerbahçe Beko son 10 dakikaya da 68-51’lik bir üstünlükle girdi. 

Final periyoduna RJ Hunter‘ın sayılarıyla başlayan Galatasaray birkaç dakika içinde farkı 10 sayı civarına çekerken, savunmayı sertleştirip üç sayı çizgisi gerisinden de isabetlerine devam edince son beş dakikaya girerken farkı 5 sayıya kadar düşürdü: 69-74. Bu dönemde Galatasaray’ın baskılı kısa savunması karşısında kendi sahasından topu çıkarmakta oldukça zorlanan Fenerbahçe Beko, Dyshawn Pierre‘in sayılarıyla bu krizi aşarken, ilk maçında pota altında hiç de fena sayılmayacak bir performans sergileyen Assem Marei’nin beşinci faulünü alıp kenara gelmesiyle Galatasaray’ın potasında daha kolay sayılar görmeye başlaması oyunun ibresini tekrar Fenerbahçe Beko lehine çevirdi. Yakaladığı 9-0’lık seri sonrası maçın sonlarında farkı tekrar çift hanelere çıkaran Fenerbahçe Beko sahadan 87-73’lük galibiyetle ayrılırken, BSL’de sezonun ilk yarısını da 12 galibiyetle ikinci sırada tamamlamış oldu. 

Fenerbahçe Beko’da Marko Guduric 3/5 üç sayı isabetiyle 18 sayı – 5 asist ile en skorer oyuncu olurken, Dyshawn Pierre 15 sayı – 5 ribaunt – 3 asist, Lorenzo Brwon 13 sayı – 5 ribaunt – 8 asist – 3 top çalma, Jan Vesely 15 sayı – 6 ribaunt – 3 asist ve Melih Mahmutoğlu da 9 sayıyla galibiyette pay sahibi oldular. Galatasaray’da ise Brock Motum ve R.J.Hunter 15’er sayıyla en skorer oyuncular olurlarken, Barış Ermiş de 10 sayı – 3 asistle karşılaşmayı tamamladı.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here