Son günlerce iyice üst seviyeye ulaşan Euroleague – Panathinaikos gerilimi ve Euroleague İcra Kurulu Başkanı Jordi Bertomeu ile Panathinaikos kulübü sahibi Dimitris Giannakopoulos arasında süregelen karşılıklı atışmalar sonrası Euroleague’in A Lisansı’na sahip 10 takımı bir açıklama yayınladılar. Kulüpler açıklamada Panathinaikos’u Turkish Airlines Euroleague’te görmek istediklerini dile getirirlerken, yine de Giannakopoulos’un tavrının da kabul edilemez olduğunu ve gerekli uygulamaların yapılması gerektiğini belirttiler. Açıklamanın Türkçe metni şu şekilde:

Panathinaikos 2019-2020 Yunanistan şampiyonu
Panathinaikos 2019-2020 Yunanistan şampiyonu

Sayın Dimitris Giannakopoulos’un son açıklamaları ışığında, Euroleague Lisanslı kulüpleri aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duymuştur:

  1. İstisnasız 10 kulüp de bir bütün olarak Euroleague Basketball projesine inanmış ve inanmaya devam etmektedir.
  2. Kulüpler bu birliktelik sayesinde birlik içinde ve güçlü kalabilmektedirler.
  3. Euroleague’in özellikle son 10 yılda olmak üzere, son 20 senedeki gelişimi, bu birlikteliğin sürmesi ve Avrupa basketbolunun seviye atlaması yolundaki inancımızı ve kararlılığımızı artırmıştır. Bu büyüme aynı zamanda ekonomik anlamda da hedefine ulaşmakta ve farkındalığı artmaktadır. Bu durum da birçok iş partnerini, büyüme ve gelişme anlamında kusursuz bir araç olarak gördükleri Euroleague bünyesine çekmektedir.
  4. 2000 yılından günümüze, Euroleague Lisanslı kulüpleri yüksek standartlarda bir bütünlük sağlamışlardır. Bu bütünlük finansal, yasal, şeffaflık ve çok sorgulanan disiplin ve hakemlik anlamında dahi korunmaktadır. Böyle bir yönetim standardı ancak dünyadaki en başarılı spor organizasyonlarıyla karşılaştırılabilir.
  5. Tüm analiz ve tahminler, Euroleague’in büyüme potansiyelinin devam ettiğini göstermektedir. Kulüpler de Avrupa profesyonel kulüpler basketbolunu bir üst seviyeye taşıma ve artan seyirci bazıyla basketbolseverlere kıtanın en üst kalite mücadelesini sunmaya kararlıdırlar.
  6. Tüm kulüpler 19 yıldır Euroleague’in bir parçası olan Panathinaikos’un Euroleague’te devam etmesini kesin olarak dilemektedirler. Fakat Sayın Giannakopoulos’un asılsız iftiralarına tolerans gösterilmeyecektir. Gerekli olması halinde, kulüplerin bütünsel ve özel varlıkları ve itibarlarının korunması adına, bir bütün olarak uyulması taahhüt edilen tüm kuralların işlemesini sağlamak için gerekli aksiyonları alınacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here