Turkish Airlines Euroleague’te Fenerbahçe Beko ile Anadolu Efes’i karşı karşıya getiren Türk derbisinde gülen taraf 80-71 ile Fenerbahçe Beko oldu. Karşılaşmanın ilk yarısını da 42-35 önde tamamlayan Fenerbahçe Beko pota altındaki ribaunt etkinliği ve oyun kurucularının skorer oyunuyla sahadan 80-71 galip ayrılıp bu sezon Euroleague’teki ikinci maçından da galibiyetle ayrıldı. Anadolu Efes ise bu sezon ikinci maçında da galibiyetle tanışamadı. 

Turkish Airlines Euroleague - Anadolu Efes - Fenerbahçe Beko - Johnathan Hamilton
Turkish Airlines Euroleague – Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko – Johnathan Hamilton (foto referans: euroleague.net)

Karşılaşmanın ilk yarısı iki takımın da dönemsel olarak oyunu kontrol etmeleri şeklinde geçerken, maçın başında Edgaras Ulanovas‘ın üçlükleriyle 10-5 öne geçen Fenerbahçe Beko’ya Krunoslav Simon‘un sahanın iki yarısında birden etkinliği sayesinde 12-0’lık bir seriyle cevap veren Anadolu Efes ilk çeyreği 23-16 önde tamamladı. İkinci çeyreğe 9-0’lık bir seriyle giren Fenerbahçe Beko üstünlüğü tekrar eline geçirirken, devre sonunda da Nando De Colo‘nun dış şutlarıyla gelen 10-0’lık seri sonrası sarı lacivertliler ilk 20 dakikayı 42-35’lik üstünlükle tamamladılar. İlk yarıda Fenerbahçe Beko’nun ribauntlardaki 23-11’lik üstünlüğü ve ikinci şans basketleri skorda önde gitmesinde etkili olurken, devre boyunca 10 top kaybı yapmaları ise olumsuz anlamda dikkat çeken bir unsurdu.

İkinci yarı karşılıklı sayılarla başlar ve ilk 5.5 dakika sonunda 50-41 Fenerbahçe Beko üstünlüğü varken, sarı lacivertlilerde devam eden top kayıpları ve Anadolu Efes’te Rodrigue Beaubois‘nın skora katkıda bulunmaya başlamasıyla gelen 10-0’lık seri lacivert beyazlıları 2.5 dakika içinde skorda öne geçirdi. Tabi boşuna serilerin maçı demedik. Jarell Eddie, Bobby Dixon ve Lorenzo Brown’un art arda üçlükleri bu kez de Fenerbahçe Beko’ya 9-0’lık bir seri getirirken, son 10 dakikaya Fenerbahçe Beko’nun 61-54’lük üstünlüğüyle girildi. 

Final periyoduna James Anderson ve Krunoslav Simon‘un üçlükleriyle giren Anadolu Efes, sert savunmayla Fenerbahçe Beko’ya 3 dakika sayı şansı tanımadı. Agresif savunmaya karşı çemberi bulmakta zorlanan Fenerbahçe Beko, hücum ribauntlarındaki üstünlüğü sayesinde tekrar tekrar hücum şansları bularak skor üstünlüğünü elinde tutmaya devam ederken, Anadolu Efes’te top kayıplarının artmaya başlaması sonrası Fenerbahçe Beko bitime 2.5 dakika kala Nando De Colo‘nun sayılarıyla farkı 10 sayıya çıkardı: 74-64. Kalan süre karşılıklı basketlerle geçerken iki takımın da mücadeleyi bırakmadığı, son 12 saniyesinde bile 3 basket izlediğimiz maçı 80-71 kazanan Fenerbahçe Beko Euroleague’te sezonun ikinci maçında ikinci galibiyetini elde etti. 

Fenerbahçe Beko’da Nando De Colo 20 sayı – 7 ribaunt – 4 asistle maçın yıldızı olurken, Lorenzo Brown 17 sayı – 3 asist, Jan Vesely 13 sayı – 10 ribaunt ve Edgaras Ulanovas 10 sayı – 5 ribaunt ile galibiyetin diğer mimarları oldular. Fenerabhçe Beko’da toplam 19 top kaybına rağmen ribauntlarda elde edilen 48-24‘lük üstünlük galibiyetin önemli anahtarlarından oldu. Anadolu Efes’te ise Krunoslav Simon 4/5 üç sayı isabetiyle 24 sayı – 4 ribaunt – 5 asistle en etkili oyuncu olurken, Rodrigue Beaubois da karşılaşmayı 11 sayı ile tamamladı. Anadolu Efes’te Shane Larkin’in yokluğunda Vasilije Micic‘in 1/9 üç sayı denemesiyle 7 sayı – 1 asistte kalması ve 3 top kaybı lacivert beyazlıların lider eksikliğini gösteren dikkat çekici istatistik oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here