1979 Avrupa Şampiyonası İtalya’da Siena, Gorizia, Mestre ve Torino şehirlerinde yapıldı. İlk üç şehirde yapılan ilk tur grup müsabakaları sonrası dörtlü üç grupta ilk iki sırayı alan takımlar Torino’da final grubu maçları için buluştu. Bir sene önce Filipinler’de Dünya Şampiyonluğu’nu elde eden ve önceki üç Avrupa Şampiyonası’nın altın madalyalı ekibi Yugoslavya bu turnuvaya da favori olarak gelmişti. Yugolar kendilerini bekleyen sürprizden turnuva başında henüz habersizdiler.

Eurobasket 1979 - Torino
Eurobasket 1979 – Torino

İlk tur maçlarında yine sürpriz sonuçlar alındı. A Grubu her ne kadar beklendiği gibi Çekoslovakya ve İtalya’nın üstünlüğüyle tamamlansa da, B Grubu’nda İspanya Sovyetler Birliği’ni 101-90 mağlup ederek grup liderliğini elde etti. Juan Domingo De La Cruz’un 25, Luis Miguel Santillana’nın 24 sayısı İspanyollar’ın galibiyetindeki en önemli performanslardı. C Grubu’nda ise favori Yugoslavya İsrail’e karşı 77-76’lık beklenmedik bir yenilgi aldı. Bu sonuç İsrail’i lider yapmanın ötesinde, henüz ilk turda elenmekten kurtalan Orta Doğu ekibinin turnuva sonundaki büyük başarısı için belki de en önemli kırılma noktasıydı. Zira eğer maçı Yugoslavya kazanmış olsaydı, grubun ikinciliği üçlü averajla Polonya’nın olacaktı.

Torino’daki final grubu maçları ise büyük çekişmeye sahne oldu. İlk iki sıranın finalist olacağı maçlarda Sovyetler Birliği yenilgisiz yoluna devam ederken, grup ikinciliği için belirleyici maçta İsrail Çekoslovakya’yı 94-93 yenince, ikili averajla Yugoslavya’nın önünde final grubu ikincisi olarak finalde Sovyetler Birliği’nin rakibi oldu. Üçüncülük maçında Yugoslavya turnuvada yaşadığı hayal kırıklığı sonrası Çekoslovakya’yı 99-92 yenerek bronz madalyayla hiç olmazsa bir teselli buldu. Final maçı ise Sovyetler Birliği için beklenenden kolay oldu. İlk kez bu seviyede bir maça çıkan rakibi karşısında zorlanmayan Sovyetler ilk yarısını 47-38 önde kapattığı karşılaşmadan 98-76 galip ayrılarak üç şampiyona aranın ardından tekrar altın madalyanın sahibi oldu. Final maçında Sovyetler Birliği’nin 98 sayısından 73’ünü 3 isim kaydederken Vladimir Tkatchenko 29, Serguei Tarakanov ve Sergej Belov da 22’şer sayıyı İsrail potasına gönderdiler.

İsrail cephesindeyse, 1 sayı farkla gelen Yugoslavya galibiyeti sonrası yakalanan final grubu ve 8 maçın dördünü kaybetmelerine rağmen yakaladıkları Avrupa ikinciliği onlar için çok büyük bir başarıydı. Bu aynı zamanda kulüp takımları seviyesinde Maccabi Tel Aviv ile birkaç senedir Avrupa’ya damgasını vuran İsrail basketbolunun milli takımlar seviyesinde bir ivme yakalaması anlamında da bir dönüm noktası oldu.

Turnuvanın MVP’si İsrail Avrupa ikinciliğinde büyük payı olan Maccabi Tel Aviv’in shooting guard’ı Miki Berkovich oldu. Polonyalı Mieczyslaw Mlynarski 27.1 sayı ortalamasıyla sayı kralı olurken, turnuvanın ilk beşi, Berkovich dışında Sovyet Sergej Belov – Vladimir Tkachenko ikilisi ve Yugoslav Kresimir Cosic – Dragan Kicanovic ikilisinden oluştu.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here