Eurobasket 1975 Belgrad – Sovyetler’i yenmeden şampiyon olunmaz!

0
0

Son Avrupa Şampiyonu Yugoslavya 1975 yılındaki şampiyonaya ev sahipliği yaparak ikinci kez bu görevi üstlenmiş oldu. 12 ülkenin katılımıyla gerçekleşen finaller 4 şehirde yapıldı. İlk tur grupları Split, Rijeka ve Karlovac’ta yapılırken, final grubu maçları Belgrad’ta oynandı. İlk turda 12 takım 3 ayrı grupta mücadele ederken, ilk iki sırayı alan takımlar 6’lı final grubu için Belgrad’ın yolunu tuttular.

İlk tur maçları sonunda A Grubu’ndan Yugoslavya ve İtalya, B Grubu’ndan Sovyetler Birliği ve Çekoslovakya, C Grubu’ndan da İspanya ve Bulgaristan ilk iki sırayı alarak final grubunu oluşturdular. Final grubunda ise dörder maç sonunda Sovyetler Birliği ve Yugoslavya tüm maçlarını kazanarak son maça yenilgisiz girdiler. Final niteliği taşıyan grubun son maçına başlarken favori son şampiyon Yugoslavya’ydı. Pota altında Kresimir Cosic yanında, Mirza Delibasic’in oyun kuruculuğunda finale kadar emin adımlarla gelen Yugoslavya final maçında da oldukça başarılı bir basketbol sahaya koydu. Sonuçta her ne kadar kendi sahalarında final maçına son şampiyon unvanı ile çıksalarda, Sovyetler’i yenmeden o çok değer verdikleri “şampiyon” unvanını tam olarak kazanamayacaklarını ve Avrupa’nın en büyüğü olarak hak ettikleri saygıyı göremeyeceklerini biliyorlardı. Bunun bilincinde olan Yugolar, 7000 taraftarı önünde Partizan’lı genç şutör guard Dragan Kicanovic’in 22, Zoran Slavnic ve Kresimir Cosic’in 12 sayısıyla sahadan 90-84 galip ayrılarak üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu ünvanını almayı başardı. Daha da önemlisi Sovyetler Birliği’ni mağlup ederek başarılarının bir tesadüf olmadığını da kanıtlamış ve böylece saygı görmüş oldular.

Turnuvanın MVP’si Yugoslav Kresimir Cosic olurken, sayı krallığını üst üste ikinci kez Bulgar Atanas Golomeev (23.1 ortalama) aldı. Turnuvanın ilk beşi ise bu iki isim haricinde Sovyet Sergej Belov, Yugoslav Drazen Delipagic ve İspanyol Wayne Brabender’den oluştu.

A Milli takımımız ise ilk tur gruplarında aldığı farklı Yugoslavya ve İtalya yenilgilerinin ardından Hollanda’yı 71-64 mağlup etti. Klasman grubu maçlarında ise Romanya ve Yunanistan’ı mağlup eden, İsrail ve Polonya’ya yenilen milliler turnuvayı dokuzuncu sırada tamamladılar.

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here