1947 Avrupa Şampiyonası son şampiyon Çekoslovakya’nın ev sahipliğinde Prag’da yapıldı. Bu turnuvanın önemli yanı ileride Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda önemli yerler edinecek olan iki basketbol devinin ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılmalarıydı. Bu iki devden Sovyetler Birliği turnuvada adeta şov yaparken, Yugoslavya ise gelecekteki gösterişli günlerinin henüz çok uzağındaydı. Sovyetler’in başarısına çok da şaşırmamak lazım, zira ilk üç turnuvanın şampiyonları Letonya ve Litvanya’nın yanısıra Estonya ve Ukraynalı sporcuların bir karması olduğundan rakiplerinin yanlarına yaklaşmasına pek de izin vermiyorlardı. 

Eurobasket 1947 Prag
Eurobasket 1947 Prag

14 takımın katıldığı turnuvada ilk tur maçları iki üçlü, iki de dörtlü grup olarak yapılırken, ilk iki sırayı alan takımlar çeyrek final gruplarına yükseldiler. Yugoslavya ilk tur gruplarında Sovyetler Birliği ve Macaristan’a karşı ağır yenilgiler alarak ilk şampiyonaya ilk turda veda ederken, Sovyetler Birliği ise iki maçta tam 68 averaj yakalayacak galibiyetler elde etti. Sovyetler Birliği ve Yugoslavya arasındaki maç 50-11 sonuçlanmıştı. İlk tur gruplarındaki zayıf takımlar nedeniyle farklı skorlar yaşanırken Fransa Avusturya’yı 100-6, Belçika Arnavutluk’u 114-11 ve Mısır da yine Arnavutluk’u 104-19 mağlup ettiler. Arnavutluk’un 3 grup maçı sonundaki averajı “-233” (yazıyla eksi iki yüz otuz üç) idi.

İkinci tura yükselen sekiz takım iki grupta mücadele ederken, kural gereği grup birincileri finale yükseldi. Benzer şekilde ikinciler 3.lük, üçüncüler de 5.lik maçı oynadılar. Çeyrek final gruplarında da maçlarını en az 14 sayı farkla kazanan Sovyetler Birliği finale yükselirken, rakibi diğer grubun final maçında Belçika’yı 32-29 yenen son şampiyon ve ev sahibi Çekoslovakya oldu. Final maçına da favori çıkan Sovyetler Birliği rakibinin ev sahibi avantajını umursamadan sahadan 56-37 galip ayrılarak ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda zirveyi elde etti. Üçüncülüğü ise Belçika’yı 50-48 yenen Mısır aldı. En değerli oyuncu Sovyetler Birliği’nin Estonya asıllı oyuncusu Joann Lossov olurken, sayı krallığını ise 14.8 sayı ortalamasıyla yine aynı ülkeden Otar Korkia elde etti. Korkia final maçında da 23 sayı kaydetti. Bu arada bazı kaynaklarda sayı krallığının 13.7 sayı ortalamasıyla Fransız Jacques Perrier’de olduğu iddia edilmekle birlikte bu kaynaklar muhtemelen Korkia’nın oyuna girmediği maçlardaki “0” sayısını da ortalamaya kattıklarından böyle bir sonuca varmaktadırlar. Ivan Mrazek ise 7 maçta 97 sayıyla toplamda en çok sayıyı kaydeden oyuncu oldu. 

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here