İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ara verilen Avrupa Basketbol Şampiyonaları’nın dördüncüsü 1946 yılında turnuvanın ilk ev sahibi olan İsviçre’de yapıldı. Savaşın tarafsız ülkesi olan ve bu sayede spor tesislerini savaşa kurban etmemiş olan İsviçre, savaş sonrası kendine gelme döneminde olan Avrupa’da bu organizasyona ev sahipliği yapabilecek ender ülkelerden biriydi. Turnuva, İsviçre’nin ikinci kez ev sahipliği yapmasının yanında, savaş sonrası Avrupa’nın değişen siyasi yapısı ve savaşa katılan sporcular nedeniyle değişen dengeler bakımından da dikkat çekiciydi. Litvanya, Letonya gibi ilk şampiyonlar savaş sonrası Sovyetler Birliği adı altında birleşirken, dördüncü Avrupa Şampiyonası 10 takımın katılımıyla yapıldı. Savaş sonrası Sovyetler Birliği henüz basketbola yoğunlaşacak zaman bulamadığından bu 10 takım içinde yer almadı.

Eurobasket 1946 Cenevre
Eurobasket 1946 Cenevre

Bir dörtlü iki de üçlü grubun olduğu ilk tur maçlarındaki dörtlü gruptan iki (İtalya, Macaristan), üçlü gruplardan da birer takım (Fransa, Çekoslovakya) yarı finalist oldular. Grup mücadelesinde yer alan İngiltere ve Lüksemburg gibi ekipler savaş sonrası siyasi durumun yarattığı boşlukta ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılma şansı bulmalarına rağmen, aldıkları farklı yenilgilerle henüz basketbol arenasına çıkmanın onlar için erken olduğunu kanıtlamış oldular. O zamandan günümüze de çok fazla bir şeyin değiştiğini söylemek güç tabi.

Yarı final eşleşmelerinde Çekoslovakya Macaristan’ı 42-28 ile geçerken, İtalya da Fransa’yı 37-25 yendi ve bu iki ülke finalde birbirlerine rakip oldular. Hem üçüncülük hem de final maçları büyük çekişmeye sahne oldu. Üçüncülük maçında ilk yarısını 18-15 önde kapattığı karşılaşmadan 38-32 galip ayrılan Macaristan bronz madalyanın sahibi oldu. Final maçı ise Avrupa’nın iki yıldızını karşı karşıya getirdi. Jump-shot’ın babası olarak kabul edilen İtalyan Giuseppe Stefanini ve ilerleyen 10 yılda Avrupa basketboluna damgasını vuracak olan Çek Ivan Mrazek Eurobasket 1946’da ilk kez Avrupa sahnesine çıkmışlardı. Her ne kadar final maçında bu iki isim fazla etkili olmasa da, karşılaşma büyük bir çekişme içinde geçti. İlk yarı 21-18 İtalya üstünlüğüyle sona ererken, karşılaşmadan 34-32 galip ayrılan Çekoslovakya kupayı ilk kez günümüz Rusya’sının dışına çıkaran ülke ünvanını elde etti. Final maçının en skorer ismi 13 sayıyla Josef Krepela olsa da, MVP Macaristan forması giyen Ferenc Nemeth oldu. Turnuvanın sayı krallığını ise 12.6 sayı ortalamasıyla Polonyalı Pawel Stok elde etti. 

Diğer Avrupa Şampiyonası yazıları arşivine ulaşmak için tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here