Henry Turner, Basketbol Süper Ligi’nde 1995-1998 yılları arasında üç sezon Fenerbahçe forması giymiş ve oynadığı döneme damga vurmuş basketbolculardan biridir. Bir önceki sezon Sacramento Kings formasıyla fazla süre bulamaması üzerine ikinci Avrupa macerasına (ilki İspanya ve Yunanistan’da olmuştu) Fenerbahçe formasıyla çıkan Turner, sarı lacivertli takımda İbrahim Kutluay ve Dallas Comegys ile birlikte basketbolseverlere zevk veren bir hücum performansı izletirken, 1995-1996 sezonunda 22.4 sayı ortalaması, 1996-1997 sezonunda da 23.1 sayı ortalaması ve %40 üç sayı yüzdesiyle ligin önde gelen skorerlerinden biri olmuştur.

Henry Turner - Fenerbahçe
Henry Turner – Fenerbahçe

Henry Turner’ın 2 Şubat 1996’da Fenerbahçe’nin Galatasaray’ı geriden gelip uzatmada mağlup ettiği maçın sonlarına doğru sakatlanması, uzatmada ise tekrar sahaya dönüp maçı kazandıran blogu yapması kendisiyle ilgili akıllarda kalan en ilginç hatıralardandır. Zira maç sonrası yapılan kontrolde Turner’ın maç içinde sakatlandığı sırada ayak bileğinin kırıldığı ve 2-3 ay sahalardan uzak kalacağı anlaşılmıştı. Turner maçı kazandıran bloğu bu kırık ayak bileğine rağmen yapmıştı. (Justice Winslow’un babası olan Rickie O’Neal Winslow’un Fenerbahçe’ye gelmesine ön ayak olan olay)

Orta mesafe şutları ve önlenemez fade-away’leriyle İbrahim Kutluay ile birlikte döneminin Fenerbahçe takımının kısa rotasyonuna önemli bir skor gücü katan Henry Turner, çok da geniş bir power-forvet rotasyonu bulunmayan sarı lacivertlilerin faul problemi nedeniyle zaman zaman dört numaraya da kaydırılır ve atletizmi sayesinde bu pozisyonda sırıtmazdı. Aynı zamanda Türk vatandaşlığına da geçen Henry Turner, Hakkı Uzun ismini almıştır. Basketbolu 2002 yılında Adecco Milano formasıyla bıraktıktan sonra NBA’de formasını giydiği takım olan Sacramento Kings’in maçlarını yorumlayıp analiz etmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Henry Turner 1990’larda Türkiye basketbol liginde oynamış en kaliteli 2-3 isimden biridir. Fenerbahçe’de Henry Turner yanında İbrahim Kutluay ve Dallas Comegys’e destek olabilecek 1-2 ortalama üstü oyuncu olabilse çok daha büyük başarılar ve şampiyonluklar yaşayabilirlerdi.

  2. Henry Tuner NBA kalitesinde bir oyuncu olmasına rağmen, orada yeterince süre alamayıp genelde Avrupa’da oynamıştı. Galatasaray maçında ayağı kırık halde yaptığı blok ve maçı kazandırması unutulmaz. Geriye çekilerek attığı orta mesafeli şutlarda da yüksek yüzdeyle oynardı.

    • Onu izlemek oldukça keyifliydi cidden. Sadece şutları değil, atletizmi ve smaçları da seyir zevkini artırıyordu. İbo ve Comegys ile birlikte iyi bir üçlüydüler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here