Eski bir dost köşemizde bugün 1980’lerin sonlarına ve 1990’ların başına gidelim. Takipçilerimizin birçoğunun yaşları itibariyle canlı olarak izlemeye fırsat bulamadığı Larry Richard‘ı konuk edelim köşemizde. Üniversite kariyeri sonrası 1987-1988 sezonuyla beraber soluğu Eczacıbaşı‘nda alan, sonrasında da Fenerbahçe ve Efes Pilsen‘de forma giyip tüm bu takımlarda şampiyonluk sevinçleri yaşayan Larry Richard (8 sezonda 5 şampiyonluk), o yılların en renkli basketbolcularından biriydi. 1965 doğumlu ve 2.01 boyundaki uzun, bir pivot için kısa sayılabilecek boyuna rağmen pota altındaki etkinliği ve atletizmi yanı sıra ilginç serbest atış stiliyle de akıllarda kalmıştır. Hafızalarımızda oldukça efendi ve düzgün bir karakter olarak kalan Larry Richard sağlık problemleri nedeniyle basketbolu erken bırakmak zorunda kalmıştır.

Larry Richard - Fenerbahçe yıllarından
Larry Richard – Fenerbahçe yıllarından (foto referans: Fast Break Magazine)

Larry Richard, yakın arkadaşı Pete Willams‘ın da dolaylı katkılarıyla giydiği Eczacıbaşı formasıyla iki lig şampiyonluğu, bir Cumhurbaşkanlığı Kupası, Fenerbahçe formasıyla bir lig şampiyonluğu (Fenerbahçe ilk Türkiye ligi şampiyonluğu), iki Cumhurbaşkanlığı Kupası ve Efes Pilsen formasıyla da iki lig şampiyonluğu, iki Cumhurbaşkanlığı Kupası ve bir Türkiye Kupası kazanması yanında, 1993’te Efes Pilsen’in Koraç Kupası finaline kadar yükselmesinde önemli rol oynamıştır.

Larry Richard - Pete Williams
Larry Richard – Pete Williams (foto referans: tbf.org.tr)

Gelelim o meşhur serbest atışlara… Eczacıbaşı’nda forvet oynarken, Fenerbahçe’ye transferi sonrası pivot oynamaya başlaması Larry Richard’ı güçlenme ve ağırlık çalışma mecburiyetine itmiş ve bu da başına bir takım dertler açmıştı. Bu ağırlık çalışmaları ve basketbolu bırakmasındaki önemli etkenlerden olan omzundaki kireçlenme nedeniyle (diğeri de kan şekerindeki dengesizlik) topu başının yan tarafından tek elle çıkararak serbest atış kullanan Larry Richard (aşağıdaki videodan izlenebilir), bu şekilde çok isabet sağlayamayıp rakip takımlar için taktik faul hedefi olmuştur. Unutmayalım ki oynadığı dönemin önemli bir bölümünde bire bir serbest atış kuralı geçerliydi. Böyle bir serbest atış zafiyeti olan ve kireçlenme problemi olan bir basketbolcunun Türkiye Ligi’nin efsanelerinden olması, bugün aynı konumdaki bir basketbolcuyu birçok takımın kadrosuna bile almayacağını düşündüğümüzde, kendisini canlı izleyemeyenler için Larry Richard’ın bu eksilerini kapatabilecek atletizm ve ribaunt katkısını anlatmak için güzel bir açıklama olur herhalde. 

Yazımızın sonunda da belirtelim ki Larry Richard Türkçe’yi iyi konuşurdu. Her ne kadar ilginç ama sempatik bir aksanı olsa da, dilimizi öğrenmesiyle de içimizden biri olmuştur. Hatta öyle bizden biri olmuştur ki, kendini Rizespor taraftarı olarak görür ve yıllar sonra kendisiyle yapılan röportajda hala da “en büyük Rize” diyecek noktadadır. Son olarak kendisini 2019’da Pete Williams ile ülkemizde ağırladığımız Larry Richard’ı sizlere tatlı bir tebessümle hatırlatabildiysek ne mutlu bize…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here