Bir pivot düşünün zıplamaya gerek duymadan kendinden 5-6 cm uzun rakiplerine karşı üstünlük kursun; onları çembere yaklaştırmasın. Bir pivot düşünün hiç çekinmeden art arda üçlükleri rakip potaya göndersin, ve bunları omuzu üzerinden karpuz fırlatırmışcasına ve oldukça yüksek bir isabetle atsın. Böyle bir pivot ülkemize Türk Telekom PTT forması altında geldi ve senelerce Türk basketbolseverlerinin sevgilisi oldu. Mirko Milicevic aslında basketbol kariyerine forvet olarak başlamış; fakat şeker hastalığına karşı kullandığı ilaçlar nedeniyle aldığı kilolar onu 5 numaraya yönlendirmiş ve Avrupa belki de geleceğin yıldız forvetini kaybetmişti. Fakat Türkiye gelmiş gelmiş en iyi basketbol zekasına sahip yabancı pivotlarından birine sahip olmuştu.

Eski bir dost - Mirko Milicevic
Eski bir dost – Mirko Milicevic

Türk Telekom PTT formasını 3 sene başarıyla terleten Mirko, aynı zamanda Türk pasaportu alarak Muhammed Onar adını almıştı. PTT’de Kemal Tunçeri, Alper, Tunç, Winslow gibi isimlerle başarılı bir performans sergileyen ve lig şampiyonluğunu Efes Pilsen’e karşı finalde kaybeden Mirko, ardından İzmir’in yolunu tuttu. Karşıyaka’da 1 sene geçiren başarılı pivot Pachoutine, Stefanov, Kaya’lı takım ile yeşil kırmızılı taraftarların sevgilisi olmuş; fakat aşırı kilolarının neden olduğu hantallık Milicevic’i Atatürk Spor Salonu parkesinden uzaklaştırmıştı. Basketbol kariyerine kısa bir süre Yunanistan’da, çoğunlukla da Türkiye’de daha alt seviye takımlarda “abi” ya da “menajer”  olarak devam eden Mirko Milicevic, Türk basketbolunun en sevilen simalarından biri olma özelliğini hala korumaktadır.

Maç önceleri art arda kaçırmaksızın isabet sağladığı ve henüz maç öncesi taraftarı havaya sokan 3 sayılık atışları, orta mesafeli çengel atışları ve bir maçta kendi pota altından topu oyuna sokmak yerine, topu rakip potaya isabetli bir şekilde atıp “neden sayı geçerli olmadı” itirazı yapması Mirko’nun unutulmazları arasında.  Ha unutmadan “Mirko’nun basketbolu bırakma kararını Avrupa basketbolunda hücum süresinin 24 saniyeye indirildiği gün verdiği” söylenir hep. Paylaşmadan geçmeyeyim dedim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here