1.99’luk bir basketbolcunun pota altında iyi işler yaptığına birçok örnek vardır. Fakat bu örneklerin neredeyse tamamı boy dezavantajlarını atletizmleri ile kapatmışlardır (bknz: Kyle Hines). Hem boyu 2 metrenin altında olan, hem de atletizm kullanmadan boyalı bölgedeki performansıyla basketbol dünyasında yer yapabilmiş isim sayısı ise yok denecek kadar azdır. İşte Pero Cameron bu isimlerin başında gelmektedir. 1974 doğumlu Yeni Zelandalı basketbolcu 1.99’luk boyu ve kilolu fiziğiyle dışarıdan bakıldığında bir basketbolcu gibi gözükmemesine rağmen, Yeni Zelanda basketbolunun önde gelen isimlerinden biri olmuş, aynı zamanda da FIBA Hall of Fame‘e girmeyi başarmış ve bu başarıyı elde eden tek Yeni Zelandalı olmuştur.

Pero Cameron - Yeni Zelanda
Pero Cameron – Yeni Zelanda / FIBA World Cup 2010

2000’li yılların başına kadar pek adını duymadığımız Pero Cameron ilk olarak 2002 FIBA World Cup‘ta dikkat çeken bir çıkış yakalayarak Dünya dördüncüsü olan Yeni Zelanda Milli Takımı’nın öne çıkan isimlerinden olmuş ve turnuvanın En İyi Beşi’ne seçilmiştir; ki diğer dört isim de Dirk Nowitzki, Yao Ming, Peja Stojakovic ve Manu Ginobili’dir. O turnuvada parkedeki başarıları kadar yaptıkları Haka dansının da etkisiyle basketbolseverlerin ilgi odağı olan Yeni Zelanda Milli Takımı’nın “güreşçi fizikli, yumuşak bilekli uzunu” olan (hem şutu hem de asistleriyle) Cameron ayrıca 2000 ve 2004 olimpiyat oyunları ile 2006 & 2010 dünya kupalarında da Yeni Zelanda forması giymiştir.

Kulüp kariyerinde 9 Yeni Zelanda NBL şampiyonluğu ve bir kez de Britanya Ligi şampiyonluğu bulunan Pero Cameron, kariyerinin üst düzey seviyedeki tek lig tecrübesini Basketbol Süper Ligi’nde yaşamış ve ligimizde Banvit formasıyla 1.5 sezon geçirmiştir. 2005-2006 sezonunda Yeni Zelandalı bir koç olan Tab Baldwin‘in başında bulunduğu Banvit’e gelen (sezon sonuna doğru bir başka Yeni Zelandalı Paul Henare de takıma katılmıştı) ve 1.5 sezonda 45 lig maçına çıkıp ortalama istatistikler elde eden Cameron, istatistiklere yansımayan kısımda ise yüksek posttan basketbol zekasını sahaya yansıtarak kritik anlarda Banvit hücumlarını yönlendiren isimlerden biri olmuştur. 

Pero Cameron basketbol kariyerine Türkiye’de düzenlenen 2010 Dünya Kupası ile noktayı koymuş; fakat aktif basketbolculuk kariyeri sonrası basketboldan kopmamış ve kariyerine koç olarak devam etmiştir. Birçok takımda koçluk yapan Cameron, New Zealand Tall Blacks olarak da bilinen Yeni Zelanda Milli Takımı‘nda önce asistan koçluk görevini yapmış olup, 2019’dan bu yana da baş antrenörlük görevini sürdürmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here