Darüşşafaka’nın altyapısından yetişmiş gençleri kaliteli yabancılarla güçlendirip Türkiye ligine kaliteli basketbol örnekleri verdiği sezonlar… Bu akımın ilk yabancılarından biri de NCAA Division III’ten NBA’ye en yüksek sıradan draft edilen oyuncu olarak dikkat çekmiş, fakat kariyerini okyanus aşırı ülkelerde sürdürmek zorunda kalmış bir oyuncu olan Lamont Strothers‘tı. 1995-1996 sezonunda Darüşşafaka’ya gelen ve üç sezon Daçka forması giyen Strothers 1995-1996 (23.9 sayı) ve 1996-1997 (23.2 sayı) sezonlarında ligimizin sayı kralı olmuş ve 1000 sayı barajını geçmiştir. Orhan Güler, Mehmet Kahyaoğlu, Murat Kösedağ gibi genç oyuncular yanında George Gilmore, Michael Ansley gibi yabancılarla birlikte başarılı maçlar çıkaran Strothers, göze hoş gelen Darüşşafaka basketbolunun önemli bir parçası olarak hatırlanmaktadır. 

Lamont Strothers
Lamont Strothers (foto referans: tiebreakertimes.com.ph)

Lamont Strothers skorer ve etkili basketbolu yanında bir miktar da sorunlu bir oyuncuydu. Nitekim basketbol kariyerinin belirli bir noktada tıkanmasında en önemli neden de buydu diyebiliriz. Türkiye’deki vukuatlarının belki de en önemlisi İbrahim Kutluay’ın sonradan kronik hale dönen burun kırılma probleminin ilk sorumlusu olmasıdır. Bununla beraber yüksek egolu ve kişisel basketbolu seven bir oyuncu olan Strothers bu nedenle 1991 NBA Draftı’nda 2. tur 43. sıradan Golden State Warriors tarafından seçilmesine rağmen, takas edildiği Portland Trail Blazers ve Dallas Mavericks formalarıyla sadece 13 maça çıkabilmiş, bireysel bir oyun ve düşük yüzdelerle oynayıp NBA kariyerini fazla uzamadan sonlandırmak zorunda kalmıştır.

Lamont Strothers okyanus aşırı kariyerinin büyük bölümünü Türkiye ve Filipinler’de geçirmiş olup Filipinler’de San Miguel Beerman formasıyla dört şampiyonluk elde etmiştir. Aktif basketbol yaşamı sonrasında da antrenörlük görevine devam etmiş olan Strothers son olarak Menchville Lisesi’nin basketbol programının yöneticiliğini devralmış ve halen bu görevi sürdürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here