İsviçreli bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olan 1984 doğumlu Thabo Sefolosha İsviçre’nin NBA’de forma giyen ilk basketbolcusudur. 2006 NBA Draftı’nda 1. tur 13. sıradan Philadelphia 76ers tarafından seçilmiş ve draft gecesi Chicago Bulls’a takaslanmıştır. Sırasıyla Chicago Bulls, Oklahoma City Thunder, Atlanta Hawks, Utah Jazz ve Houston Rockets formaları giyen Sefolosha, 2011’de NBA’deki lokavt sırasında Basketbol Süper Ligi’nde Fenerbahçe Ülker forması da giymiş ve performansıyla Fenerbahçeli taraftarların sevgisini kazanmıştır.

Thabo Sefolosha - Fenerbahçe Ülker
Thabo Sefolosha – Fenerbahçe Ülker (foto referans: www.eurosport.com.tr)

NBA’de forma giydiği takımlarda özellikle savunmasıyla önemli bir görev adamı olan ve 2010’da NBA’in En İyi 2. Savunma Beşi‘ne seçilen Thabo Sefolosha, ertesi sezon Fenerbahçe ile anlaştığında oyunu “tek yönlü” olarak değerlendirilip soru işaretlerine neden olmuştur. Zira Türkiye’de kaldığı 45 gün süresince forma giydiği 7 Euroleague maçında yaptığı savunmayla bu yönünü ispatlayan Sefolosha, bunun yanında hücumda da beklenenin üzerinde performans sergileyip çift haneli sayı ortalaması yakalayarak 11.4 sayı – 6 ribaunt – 2.1 top çalma istatistikleri elde etmiş ve mücadelesiyle de taraftarların beğenisini kazanmıştır. Nitekim Sefolosha’nın son maçı öncesinde kendisine plaket verilmesi sırasında taraftarlar ona olan sevgilerini yaptıkları tezahüratlarla göstermişlerdir.

Thabo Sefolosha NBA’e geri döndükten sonra da 2013’te takımı Oklahoma City Thunder ile birlikte bir kez daha İstanbul’a gelmiş ve NBA Global İstanbul 2013 organizasyonu kapsamında Fenerbahçe karşısında ilk beşte sahaya çıkarak eski takımına karşı 6 sayıyla oynamıştır. Thabo Sefolosha’nın NBA istatistiklerine ulaşmak için bu linki tıklayabilirsiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here