Ülkemizde forma giyen gelmiş geçmiş en iyi pota altı oyuncularından biri olan Rashard Griffith, özellikle kariyerinin ilk dönemlerinde Tofaş SAS’ta gösterdiği performansla Türk basketbolseverlerin sevgilisi olmuştu. 1974 doğumlu ve 2.13 boyundaki dev pivot Wisconsin College’deki kariyerinde tüm pota altı istatistiklerini alt üst etmiş, 1995’te Milwaukee Bucks tarafından draft edilmişti.

Rashard Griffith
Rashard Griffith – Tofaş

Avrupa kariyerine Tofaş SAS formasıyla başlayan Rashard Griffith 2 sene ülkemizde forma giydikten sonra, gösterdiği başarılı performans sonrası İsrail devi Maccabi Tel Aviv’e transfer oldu. (Tofaş’ın Koraç Kupası’nda kaybettiği final sonrası faturanın ona kesildiği de, bu transfer ile ilgili ortaya atılan bir dedikodu; ama ne kadar doğrudur bilemiyoruz) 1998-99’da 1 sene ara sonrası tekrar Tofaş’a dönen ABD’li pivot iki sene daha Tofaş’ın başarısı için ter döktü. Bu 2 sene içinde David Rivers ile birlikte Tofaş’a iki şampiyonluk getiren dev pivot, Tofaş’ın basketbol yatırımını kesmesinin de etkisiyle Avrupa’nın yolunu tuttu. Sırasıyla Kinder Bologna, TAU Ceramica, Lottomotica Roma formaları giyen Griffith, 2004 sonrası üst seviye basketboldan uzaklaşıp daha düşük kariyerli takımlarda oynamaya başladı. Bu süreçte farklı ülkelerde basketbol kariyerini sürdüren Griffith 2007’de 3. Türkiye seferini Pınar Karşıyaka forması giyerek tamamladı. Son olarak 2010’da CSU Asesoft Ploiesti takımında forma giyen dev pivot basketbol yaşamına da Romanya’da nokta koymuş oldu.

Rashard Griffith, NBA hevesi yüzünden harikalar yarattığı Wisconsin College’de çok sevilmemesine karşın, o zamanlar rahmetli İsmet Badem’in bu adama adeta aşık olup çeşitli sıfatlar ve benzetmelerle yere göğe sığdıramamasından  mıdır, sürekli tribünde maç izleyen sempatik  babasından mıdır, yoksa alt üst ettiği pota altı istatistiklerin midir bilinmez Türkiye Ligleri’nin en sevilen isimlerinden biri olmuştur.

1 YORUM

  1. Griffith’in başarısında David Rivers gibi bir guard ile beraber oynamasının da büyük etkisi olmuştur. Çok iyi oyuncuydu, özellikle o zamanların Türkiye Ligi standartlarında; ama Koraç Kupası Bursa’daki final rovanşında biraz oynasa kupanın Bursa’ya geleceği de acı bir gerçek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here