Mitch Smith - All-Star
Mitch Smith – All-Star

Mitch Smith, Türkiye Ligleri’nde yedi sezon geçirmiş, oynadığı sezonlarda boy dezavantajına rağmen atletikliği ve mücadeleyi sevmesi sayesinde pota altında etkili olmuş, hem uzun forvet hem de pivot pozisyonunda başarılı sezonlar geçirmiş ABD’li bir uzundur. 2.02’lik boyunun dezavantajını sıçrama yeteneği ve mücadelesiyle avantaja çeviren Smith, ribauntlarda olduça önemli bir silahtı. Özellikle 90’ların başındaki All-Star’larda çok yönlü basketboluyla All-Star Maçı, üçlük yarışması, smaç yarışması dahil her türlü mücadelenin vazgeçilmezi olan Smith, atletik bir beyaz olarak Türk basketbolseverlerinin de sevgisini kazanmış bir oyuncudur.

Mitch Smith - Fenerbahçe - Efes Pilsen
Mitch Smith – Fenerbahçe – Efes Pilsen

Utah Univesitesi’nden 13.2 sayı – 8.4 ribaunt ortalamalarıyla mezun olduktan sonra deniz aşırı ilk sezonunu İspanya alt liglerinde geçiren Smith, Türkiye’de ilk olarak 1990-1991 sezonunda Karşıyaka forması giymiş, buradaki performansıyla dikkat çekmesinin ardından Nasaş’ta oynamış, ardından da bir sezonluk ikinci İspanya macerası sonrası tekrar Türkiye’ye dönmüştür. 1993-94 sezonunda normal sezonu lider tamamlayıp, Play-Off’ta yarı final oynayan PTT, 1994-95 sezonunda da lig finalisti Fenerbahçe formalarıyla başarılı sezonlar çıkaran Mitch Smith (Kevin Rankin ile birlikte oynadıkları sezon Efes Pilsen’i 0-2’den gelip 3-2 ile elemeleri unutulmazları arasındadır), Netaş, Kayseri Meysu gibi takımların ardından 1998-99 sezonunda Türkiye’ye geldiği takım olan Pınar Karşıyaka’da oynayarak basketbol kariyerini noktalamıştır.

Mitch Smith - Karşıyaka
Mitch Smith – Karşıyaka

Basketbolu yanında düzgün kişiliği ile de Türk basketbolseverlerin takdirini toplayan Mitch Smith, hem efendi hem de sempatik bir oyuncu olarak akıllarda kalmıştır. 1966 doğumlu Mitch Smith aktif basketbol kariyerini 33 yaşında Pınar Karşıyaka formasıyla noktaladıktan sonra hem basketboldan kopmamış hem de iş hayatını beraber sürdürmüştür. Smith Lise basketbolunda yaptığı coachluk görevlerini halen devam ettirmenin yanı sıra, özel bir şirkette marka müdürlüğü görevini de sürdürmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here