Türk basketbolunun “içimizden biri” olmuş yabancı oyuncularının üst sıralarında yer alır Damir Mrsic. 1.91 boyundaki 1970 Bosna-Hersek doğumlu oyun kurucu ilk olarak 1995-1996 sezonunda Netaş formasıyla Türkiye’de forma giymiş, iki sezon sonunda Netaş’ın küme düşmesinin ardından Tuborg’a transfer olmuş, 4 sezon boyunca Tuborg ve Troy Pilsener formalarıyla İzmir ekibinin liderliği yapmıştır. 2001-2002 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer olan, sonrasında ise iki sezon Rusya Ligi’nde Unics Kazan ve Dinamo Moskova formaları giyen Mrsic, 2004’te tekrar Fenerbahçe’ye dönmüş ve 6 sezon boyunca sarı lacivertli takımın formasını giymiştir.

Damir Mrsic – Fenerbahçe Ülker

Özellikle Tuborg formasıyla gösterdiği performansla Türk basketbolseverlerinin dikkatini çeken Damir Mrsic (1 sayı – 1 de asist krallığı elde etmiştir), Kaan Demir adıyla Türk vatandaşlığına da geçmiş, sonrasında Fenerbahçe forması giyerken gösterdiği performansla sarı lacivertlilerin en sevilen basketbolcularından olmuştur. Fenerbahçe ile 3 de şampiyonluk yaşayan ve 37 yaşında Fenerbahçe’nin 100.yıl şampiyonluğunda önemli pay sahibi olan isimlerden olan Damir Mrsic, Basketbol Süper Ligi’nde 400’ün üzerinde maça çıkarak, 6500 sayı üzerinde skor üretmiş ve 1000’in üzerinde üç sayı isabeti sağlamıştır. Gününde olduğunda, üçlüklerinin önüne geçilemeyen bir basketbolcu olan Mrsic, efendi kişiliği ve oyuna duyduğu saygıdan dolayı rakip taraftarların bile saygısını kazanmasını başarmıştır. Boşnak basketbolcu Fenerbahçe’ye ikinci kez geldiği 2004-2005 sezonundan sonraki beş sezonun tamamında %40 üzeri bir üç sayı yüzdesi elde etmiştir. Mrsic’in saha içinde üçlüklerini izlemek kadar, maç öncesi ısınma şut performansını izlemek de gerek kendi taraftarları gerekse rakip taraftarlar için seyir zevki verir, “ne zaman kaçıracak acaba” iddialarının doğmasına neden olurdu.

Bosna-Hersek Milli Takımı’nın da oyun kuruculuğunu yapmış olan Damir Mrsic, Eurobasket 2001, Eurobasket 2003 ve Eurobasket 2005’te Bosna-Hersek Milli Takımı oyun kuruculuğunu yapmıştır. Basketbolu bıraktıktan sonra da iki sezon Fenerbahçe’de menajerlik yapan Mrsic, görev süresi sonunda “…sevgili arkadaslar; ben sadece gorevimden ayrildim, FENERBAHCE’den degil. FENERBAHCE her zaman kalbimde olacaktir…” açıklamasıyla sarı lacivertli ekibe olan vefasını göstermiştir.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here