Altyapılara önem veren ve ilgiyle takip eden biri olarak geçmiş yılların altyapı turnuvalarını da zaman zaman incelemeyi severim. Bunlardan bir tanesi, 1981 Yıldızlar Avrupa Şampiyonası, bu turnuvalar arasında özel olanlarındandır. Zira Avrupa basketboluna uzun yıllar damga vuracak ve konuşulacak basketbolcularından Drazen Petrovic, Stojan Vrankovic, Velimir Perasovic Yugoslavya formasıyla; Arvydas Sabonis, Valeri Tikhonenko, Igors Miglinieks gibi oyuncular da Sovyetler Birliği formasıyla sahadalardı. Peki turnuva ne şekilde sonuçlandı?

Arvydas Sabonis vs Drazen Petrovic
Arvydas Sabonis vs Drazen Petrovic

Kadrolara baktığımızda Yugoslavya‘nın belki bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat 1981’e döndüğümüzde 2.18’lik (16 yaşında boyu kaçtır bilmiyoruz tabi) Stojan Vrankovic’in fazla süreler alamayarak pota altında Sasha Radunovic’in yedeğinde kaldığını, Velimir Perasovic’in 10-15 sayı ortalaması arasında kaldığını ve tüm skor yükünün Drazen Petrovic üzerinde yoğunlaştığını izlediğimiz Yugoslav takımının ilk tur gruplarında İsrail’e (108-109) ve İspanya’ya (90-92) karşı aldığı birkaç farklı yenilgiler, son maçta gelen Sovyetler Birliği yenilgisiyle (81-96) birlikte onları 6 takımlı grupta dördüncülüğe kadar geriletmişti. Klasman maçı oynamak zorunda kalan Yugoslavya önce Yunanistan’ı 125-76, ardından da beşincilik maçında Türkiye’yi 97-80 mağlup ederek Avrupa beşincisi olmuş, üç maçta 40 sayı üzeri skor kaydeden Drazen Petrovic ise turnuvayı 32.4 sayı ortalamasıyla tamamlayarak, 25.7 sayı ortalamalı Altan Kutucu önünde sayı krallığını elde etmişti.

Turnuvaya 101-33’lük Fransa galibiyetiyle başlayan Sovyetler Birliği ise sırasıyla Finlandiya, İspanya, İsrail ve Yugoslavya’yı yenerek grubu yenilgisiz tamamlarken, yarı finalde de Christian Welp’i kadrosunda bulunduran Almanya’yı 90-57 mağlup etmişti. İlerleyen yıllarda hem NBA hem de Avrupa basketbolunda efsaneleşecek 2.20’lik pivot (1981’deki boyunu bilmiyoruz tabi) Arvydas Sabonis önderliğinde, Valeri Tikhonenko, Yuri Zhukanenko ve Igor Kornishin gibi isimlerin etkili oyunlarıyla finalde de zorlanmayan Sovyetler Birliği, İtalya’yı 72-57 mağlup ederek Avrupa şampiyonluğuna ulaşmıştı. Arvydas Sabonis 17 sayı ortalamasıyla Sovyetler’in en skorer oyuncusu olurken, bu turnuvadaki performansıyla 1982’de Kolombiya’da Dünya şampiyonu olacak Sovyetler Birliği Milli Takımı’na seçilme yolunda da önemli bir adım atmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here