1992 Barcelona Olimpiyatları basketbol tarihi açısından belki de önemli bir dönüm noktasıydı. 1988’de Seul’de kaçan altın madalya sonrası 1992 olimpiyatlarına NBA’deki yıldız oyunculardan oluşan “Dream Team” ile gelen ABD altın madalyaya kolaylıkla ulaşırken, belki de bu gelişme Avrupa’nın Rüya Takımı olan Hırvatistan’ın altın madalyasına mal olmuştu. Hırvatlar Yugoslavya’dan ayrıldıktan sonra ilk kez katıldıkları olimpiyatlarda hala daha hafızalardan silinmeyen bir kadroyla mücadele ederlerken, ABD’ye karşı direnemeseler bile basketbol tarihinde unutulmayacak bir başarıya imza atmış ve efsane kadrolardan biri olarak tarihe geçmişlerdi. 

Barcelona 1992 Olimpiyatları Hırvatistan Milli Takımı
Barcelona 1992 Olimpiyatları Hırvatistan Milli Takımı

Drazen Petrovic, Velimir Perasovic, Danko Cvjeticanin, Toni Kukoc, Vladan Alanovic, Franjo Arapovic, Zan Tabak, Stojko Vrankovic, Alan Gregov, Arijan Komazec, Dino Radja ve Aramis Naglic’ten oluşan Hırvatistan takımı turnuvada 8 maçta 6 galibiyet elde etmiş, iki yenilgisini de biri grupta diğeri ise finalde olmak üzere ABD’den almıştı. ABD dışında sadece dağılan Sovyetler Birliği’nden kalan isimlerin oluşturduğu Bağımsız Devletler Topluluğu’na karşı oynadığı yarı final maçında zorlanan Hırvatlar (75-74) finalde ise ABD’ye karşı direnemeyerek 85-117’lik bir mağlubiyet almışlardı. 

Drazen Petrovic - Michael Jordan
Drazen Petrovic – Michael Jordan

1992 Barcelona Olimpiyat Oyunları’nda Hırvatistan’ın en skorer ismi maç başına 24.6 sayı ortalamasıyla Drazen Petrovic olurken, Dino Rajda 16.8 sayı – 6.9 ribaunt, Arijan Komazec 12.8 sayı – 2.1 asist – 2.9 top çalma ve Toni Kukoc da 11.5 sayı – 6 asist – 2.6 top çalma ortalamalarıyla mücadele etmiş ve gümüş madalyanın kazanılmasında önemli rol oynamışlardı. 8 Ağustos 1992’de ABD’ye karşı oynanan final maçında ise merakla beklenen Drazen Petrovic – Michael Jordan eşleşmesinden Jordan galip çıkmış, Drazen Petrovic 24 sayı – 5 asist – 4 top çalma, Dino Radja ise 23 sayı – 6 ribaunt ile mücadele etmişlerdi. Henüz 24 yaşındaki Toni Kukoc ise 16 sayı – 9 asist – 5 ribauntla karşılaşmayı tamamlamıştı. 

1 YORUM

  1. Vay arkadaş ne kadro be! Drazen Petrovic, Perasovic, Cvjeticanin, Toni Kukoc, Zan Tabak, Vrankovic, Dino Radja. O günlere döndüm bir anda. Hırvatistan başa baş oynasın istemiştik ama fark çabuk açılmıştı. Yine de güzel maçtı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here