Dünyanın en büyük basketbol salonunun, aslında bu oyunda hiç de üst düzey mücadele edemeyen bir ülkeden oluğunu biliyor muydunuz? En büyük on salondan yedisi A.B.D’de olsa da, ilk dörde giren salonların sadece birinin A.B.D’den olması da bir başka ilginç detay tabi. A.B.D’deki salonlar içinde ise en fazla taraftar kapasitesine sahip salonların NCAA’de bulunduğunu biliyor muydunuz? İşte dünyanın en fazla seyirci kapasitesine sahip 10 salonu:

Rocket Mortgage FieldHouse - Quicken Loans Arena
Rocket Mortgage FieldHouse – Quicken Loans Arena

10. Rocket Mortgage FieldHouse / Quicken Loans Arena (A.B.D): Cedi Osman’ın her akşam dünyanın en büyük onuncu salonunda maça çıktığını bilmiyor muydunuz yoksa? Cleveland Cavaliers’ın 1994’ten beri maçlarını oynadığı bu salon 20,562 seyirci kapasitesiyle aynı zamanda NBA’in de en fazla seyirci kapasiteni sahip ikinci salonu konumunda.

9. United Center (A.B.D): Michael Jordan’ın basketbol kariyerinin ikinci baharını yaşadığı yıllara ev sahipliği yapan, 1994’ten bu yana Chicago Bulls’un maçlarını oynadığı United Center 20,917 oturma kapasitesiyle dünyanın en büyük dokuzuncu, NBA’in ise en büyük salonu durumunda. Ayakta taraftar alındığında kapasitesi 23,150’ye ulaşan, 1996 ve 1997 NBA Play-Off’larında ise Michael Jordan’lı Chicago Bulls’u izlemek isteyen taraftarlar tarafından kapasite üstü 24,500 kişilik bir kitleyi barındırmış olan United Center aynı zamanda Chicago Blackhawks’ın NHL maçlarına da ev sahipliği yapmakta.

8. Thompson–Boling Arena: 1987’de açılan ve o tarihten bu yana Tennessee Üniversitesi’nin NCAA maçlarına ev sahipliği yapan salonun oturma kapasitesi 21,678 olmakla birlikte, 2007’deki koltuk montajı öncesi salon kapasitesinin 24,500 civarında taraftara ev sahipliği yapabildiği bilinmekteydi. Salon üniversitenin tüm basketbol ve voleybol maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

7. Dean Smith Center: 1986’dan beri North Carolina’nın NCAA maçlarına ev sahipliği yapan Dean Smith Center, 21,750 seyirci kapasitesine sahip olmakla birlikte, kritik maçlarda 23,000 üzerinde taraftara ev sahipliği yaptığı görülmüştür.

6. KFC Yum! Center: Louisville Cardinals’ın kadın ve erkek basketbol maçlarına ev sahipliği yapan KFC Yum! Center, 2010’da kullanıma girmiş olup, 22,090 seyirci kapasitesine sahiptir. Salon rekoru ise 2013’te Notre Dame’a karşı oynanan maçtaki 22,815 taraftar katılımıdır.

5. Greensboro Coliseum Complex: 1959’da inşa edilmiş ve 23,500 seyirci kapasiteli salon NBA G-League’te Greensboro Swarm (Charlotte Hornets’in G-League Takımı) ve NCAA’de UNC Greensboro Spartans’ın maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. 

Stark Arena
Stark Arena

4. Štark Arena: Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın iki büyük takımı Partizan ve Crvena Zvezda (Kızılyıldız)’nın önemli maçlarına ev sahipliği yapan Stark Arena 24,232 seyirci kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük basketbol salonu olarak dikkat çekmektedir. 1991’de inşaatına başlanmış olmasına rağmen, Yugoslavya’daki savaş nedeniyle ancak 2004 yılında tamamlanabilmiş olan salon Eurobasket 2005’e ev sahipliği yaparken, neredeyse bütün salon sporlarının oynanabileceği bir şekilde inşa edilmiştir.

3. Smart Araneta Coliseum: 1960’da inşa edilen ve Philippine Arena yapılana kadar Filipinler ve Asya’nın en büyük spor salonu olan Smart Araneta Coliseum, 25,000 seyirci kapasitesine sahiptir. Halen PBA ve üniversite maçlarına ev sahipliği yapan çok yönlü salon, 2014’te 25,138 kişiyle seyirci rekorunu kırmıştır.

Carrier Dome
Carrier Dome

2. Carrier Dome: ABD’nin ve NCAA’in en yüksek kapasiteli salonu olan Carrier Dome (üstü kapatılabilir stadyum şeklinde), Syracuse Universitesi’nin futbol ve basketbol maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. 1980’de inşaatı tamamlanan salonun kapasitesi futbol maçlarında 50,000’in üzerine çıkarken, basketbol maçlarında ise 35,500 seyirci alabilmektedir. 2019’da Duke ile oynadıkları maçtaki 35,642 seyirci NCAA seyirci rekoru olarak tarihe geçmiştir.

1. Philippine Arena: Dünyanın en büyük basketbol salonunun Filipinler’de olması ülke basketbolunun dünyadaki yerini düşündüğümüzde kulağa biraz tuhaf gelebilir. Yapımı 2014’te tamamlanan 55,000 seyirci kapasiteli bu salon çok yönlü özelliğiyle ülkeden birçok uluslararası spor organizasyonuna da ev sahipliği yapmakta. Peki bu salon doluyor mu derseniz, cevabımız “evet” olacaktır. Zira PBA Finalleri’nde birçok kez 50,000 üzerinde taraftar bu salonu dolduruyor ve Filipinler’deki basketbol sevgisini dünyaya gösteriyorlar. Philippine Arena aynı zamanda 2023 FIBA Dünya Kupası finalinde de dünya şampiyonunun belli olacağı salon olacak. 

Philippine Arena
Philippine Arena

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here