ING Basketbol Süper Ligi’nde haftanın derbi maçında Akatlar’da Beşiktaş Sompo Sigorta’nın konuğu olan Fenerbahçe Beko, eksik rakibi karşısında çok zorlanmasına rağmen Bobby Dixon‘ın bitime 2 saniye kala kaydettiği basketle aldığı galibiyet ile hafta içi aldığı Khimki mağlubiyeti sonrasında moral buldu. Karşılaşmanın ilk yarısını 46-29 önde tamamlayan Fenerbahçe Beko, özellikle son çeyrekte Beşiktaş Sompo Sigorta’nın yaptığı müthiş geri dönüşü durduramazken, Birkan Batuk‘un üçlüğü sonrası 72-73 geride girdiği son hücumu Bobby Dixon’ın bireysel gayretleriyle sayıya çevirip sahadan 74-73 galip ayrıldı.  

ING Basketbol Süper Ligi | Beşiktaş Sompo Sigorta - Fenerbahçe Beko | Bobby Dixon
ING Basketbol Süper Ligi | Beşiktaş Sompo Sigorta – Fenerbahçe Beko | Bobby Dixon

Zor günlerden geçen ve karşılaşmaya sadece iki yabancıyla çıkan (Toddrick Gotcher ve Nemanja Durisic) Beşiktaş Sompo Japan, İsmet Akpınar ve Samet Geyik’in de kadroda olmaması sonrası oldukça dar bir rotasyonla sahada yer alırken, maçtaki üstünlük de hızlı bir şekilde Fenerbahçe Beko’ya geçti. Maça tamamen Türk oyunculardan (Bobby Dixon’ı da Türk sayarsak) oluşan bir beşle çıkan Fenerbahçe Beko ise ilk dakikalardaki top kayıpları sonrasında vasatı geçmeyen bir basketbol oynasa da, kenardan gelen as oyuncuların devreye girmesi sonrası ilk çeyreği 25-10 önde tamamladı. 

İkinci çeyrekte Beşiktaş Sompo Sigorta Toddrick Gotcher‘ın savunmada başlayan çabalarıyla çaldığı toplar ve savunma kaynaklı sayılarla bir direnç göstermeye başlarken, Burak Can Yıldızlı ve Oğuz Savaş ile skor üretti. Fenerbahçe Beko ise Leo Westermann’ın asistleri sonrası Egehan Arna ve Nando De Colo ile sayılar bularak farkı korurken, yaptığı 8 top kaybına rağmen Beşiktaş’ı düşük yüzdede tutarak devreyi 46-29 önde tamamladı. 

İkinci yarıya savunma konsantrasyonu yüksek ve mücadele seviyesi fazla bir oyunla başlayan Beşiktaş Sompo Japan devreye 5-0’lık bir giriş yapsa da, Nando De Colo‘nun bireysel çabalarla bulduğu sayılar farkın kapanmasına engel oldu. Fenerbahçe Beko’nun da oldukça kötü hücum ettiği çeyrekte iki takımın da hücum yüzdesi oldukça düşük seyrederken, çeyrek sonlarında Beşiktaş Sompo Sigorta’da  Burak Can Yıldızlı ve Toddrick Gotcher, Fenerbahçe Beko’da ise Ahmet Düverioğlu ve Nikola Kalinic’in karşılıklı sayılar sonrası son 10 dakikaya 61-47 Fenerbahçe Beko üstünlüğüyle girildi. 

Final periyoduna Nemanja Durisic‘in sayılarıyla hızlı giren Beşiktaş Sompo Sigorta, savunmada Fenerbahçe Beko’yu düzen dışına çıkarıp hücum süresini verimli kullanamamaya zorlayan savunması yanında, Burak Can Yıldızlı, Toddrick Gotcher ve Birkan Batuk’un da skora destek olmasıyla birlikte bitime 3:45 kala farkı tek hanelere indirmeyi başardı: 62-70. Fenerbahçe’nin bu sezon kronikleşen ribaunt zaafını iyi değerlendirip hücum ribauntlarında etkili olan Beşiktaş Sompo Japan Toddrick Gotcher ve Oğuz Savaş‘ın hücum ribauntlarıyla ikinci şans sayıları bulurken, bitime 1 dakika kala farkı 2 sayıya kadar düşürdü: 70-72. Son dakika içinde as oyuncularını sahaya süren Fenerbahçe Beko, hücumu oldukça kötü kullanıp Nikola Kalinic ile top kaybı yaparken, topu çalan Birkan Batuk‘un 22 saniye kala isabet kaydettiği üç sayılık atış Beşiktaş Sompo Sigorta’yı 73-72 öne geçirdi. Son hücumda Bobby Dixon‘un Gotcher ile olan 1-1 hücumunu zor bir sayıyla bitirmesi Fenerbahçe Beko’yu tekrar 74-73 öne geçirirken, Birkan Batuk’un son saniye üçlüğü girmeyince sahadan galip ayrılan taraf Fenerbahçe Beko oldu. 

Fenerbahçe Beko’da hücumarın tıkandığı anlarda kritik sayılar bulan Nando De Colo 3/4 üç sayı isabetiyle 20 sayı – 2 ribaunt istatistiğiyle maçın oyuncusu olurken, Ahmet Düverioğlu 10 sayı – 8 ribaunt ve Egehan Arna da 10 sayı – 3 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. Beşiktaş Sompo Sigorta’da ise Nemanja Durisic 16 sayı – 5 ribaunt ve Burak Can Yıldızlı 16 sayı – 5 asistle en skorer oyuncular olurlarken, Oğuz Savaş 14 sayı – 8 ribaunt, Birkan Batuk 4/10 üç sayı isabetiyle 13 sayı ve Toddrick Gotcher da 12 sayı – 8 ribaunt – 7 asistle mücadele ettiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here