ING Basketbol Süper Ligi’nde haftanın kapanış maçında Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda Empera Halı Gaziantep Basketbol’u konuk eden Pınar Karşıyaka rakibini 72-65 mağlup ederek, Fenerbahçe Beko’nun kaybettiği haftanın sonunda ligde ikinci sıraya yükseldi. 17. maçında 14. galibiyetini elde eden Pınar Karşıyaka Raymar Morgan ile etkili olduğu maçın ilk yarısını da 36-24 önde tamamlarken, Gaziantep Basketbol’un ikinci yarıdaki mücadelesi ve bir ara öne geçmesine rağmen sahadan galip ayrılmasını bildi ve ligde üst üste dokuzuncu galibiyetini elde ederek ikinci sıraya yükseldi. (bknz: ING Basketbol Süper Ligi puan durumu

Pınar Karşıyaka 2020-2021
Pınar Karşıyaka (foto referans: Karşıyaka resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmanın ilk yarısında Pınar Karşıyaka alıştığımız agresif savunmasıyla zaten çok skorer bir takım olmayan Gaziantep Basketbol hücumlarını kilitlerken, Mouhammadou Jaiteh‘in yokluğunda, pota altında Raymar Morgan‘ın hücumda Doğan Şenli ve Metehan Akyel üzerinde ciddi bir üstünlük kurduğunu izledik. Farkı henüz ilk çeyrekten çift hanelere çıkaran Pınar Karşıyaka karşısında düşük yüzdeli hücum ederek skor üretmekte zorlanan Empera Halı Gaziantep Basketbol ise savunmada problem yaşadığı pota altında özellikle Metehan Akyel’in hücum ribauntlarıyla etkili olup farkın daha da açılmasına engel olsa da kadro derinliğini iyi kullanan Pınar Karşıyaka ilk yarıyı 36-24 önde tamamladı.

İkinci yarıda Gaziantep Basketbol maçın temposunu düşürüp Pınar Karşıyaka’nın hızını keserken, önce Metehan Akyel‘in sayılarıyla farkın açılmasını engelledi, ardından da Rashard Kelly‘nin sayılarıyla maça ortak oldu. Pınar Karşıyaka’nın hücumdaki düşük şut yüzdesi yanında üst üste top kayıpları yeşil kırmızılıları düzenden çıkarırken, çeyreğin son dakikası içinde Marko Tomas’ın üçlüğü sonrası son 10 dakikaya girerken fark 1 sayıya kadar düştü: 49-48. Büyük bir çekişmeye sahne olan maçın son çeyreğinde bitime 7.5 dakika kala İsmail Cem Ulusoy‘un üçlüğüyle maçta ilk kez öne geçen Empera Halı Gaziantep Basketbol Marko Tomas’ın çeyrek başında beşinci faulünü almasına rağmen savunmadaki direncini üst seviyede tutarken, kaptan Can Uğur Öğüt‘ten gelen üç sayı isabetleri Gaziantep temsilcisinin son 4 dakikaya 62-61 önde girmesini sağladı. Pınar Karşıyaka Sek Henry‘nin basketleriyle tekrar skorda üstünlüğü eline geçirip son dakikaya da 69-62 önde girerken, son dört dakikadaki 11-3’lük serisyle sahadan 72-65 galip ayrılarak BSL’de ikinci sıraya yükseldi. 

Pınar Karşıyaka’da Raymar Morgan 20 sayı – 10 ribauntluk performansıyla double-double yaparken, Amath M’Baye 15 sayı – 7 ribaunt – 3 asist – 2 blok, Sek Henry 15 sayı – 3 asist ve Yunus Sonsırma da 10 sayı – 4 asist – 2 top çalmayla galibiyette önemli roller oynadılar. Empera Halı Gaziantep Basketbol’da ise Trevis Simpson 15 sayı – 4 ribaunt, Rashard Kelly 14 sayı – 11 ribaunt, Metehan Akyel 12 sayı – 7 ribaunt ve İsmail Cem Ulusoy da 10 sayı – 3 asistle karşılaşmayı tamamladılar.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here