ING Basketbol Süper Ligi’nde hem haftanın hem de 2021’in açılış maçında Akatlar’da Beşiktaş’ın konuğu olan Pınar Karşıyaka baştan sona önde götürdüğü maçı 84-72 kazanarak yeni yıla iyi bir başlangıç yaptı. Karşılaşmanın ilk yarısını da 45-34 önde tamamlayan Pınar Karşıyaka, böylece sezonun ilk yarısını 12 galibiyet – 3 mağlubiyetle üçüncü sırada tamamlamayı garantiledi. Pınar Karşıyaka’nın Fransız milli forveti Amath M’Baye 5/7 üç sayı isabetiyle 28 sayı – 5 asistlik bir performansla yeşil kırmızılıların galibiyetinde başrolü oynadı. 

ING Basketbol Süper Ligi - Beşiktaş - Pınar Karşıyaka - Sek Henry
ING Basketbol Süper Ligi – Beşiktaş – Pınar Karşıyaka – Sek Henry

Karşılaşmaya baskılı savunma ve Şehmus Hazer‘in enerjisine hücumda pota altında Alperen Şengün‘ün sayılarıyla başlayan Beşiktaş, savunmada kısa süreli konsantrasyonu kaybettiği dönemlerde Onuralp Bitim‘in sayılarına engel olamayıp Pınar Karşıyaka’nın dış şutlarını durduramayınca ilk 5 dakika 13-13’lük eşitlikle geçildi. Çeyreğin ikinci yarısında Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye‘nin üç sayı çizgisi gerisinden isabetlere devam etmesi, Beşiktaş’ta ise Alperen Şengün’ün Semih’e karşı ikinci faulünü alıp kenara gelmesi ibreyi konuk ekip lehine çevirdi ve ilk 10 dakika 26-17 Pınar Karşıyaka üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci çeyrek karşılıklı sayılarla geçerken, Pınar Karşıyaka Raymar Morgan‘ın sayılarıyla üstünlüğünü korudu. Beşiktaş Egehan Arna ve Şehmus Hazer‘in sayılarıyla farkın açılmasını engellerken, ilk çeyreğin yıldızı Amath M’Baye‘nin sayı ve asistlerine bu çeyrekte de devam etmesi sonrası devre 45-34 Pınar Karşıyaka üstünlüğüyle sonuçlandı. İlk yarıda Beşiktaş’ta Alperen Şengün ve Sadık Emir Kabaca‘nın üçer faule ulaşmaları siyah beyazlıların pota altı rotasyonunu oldukça daraltırken, Pınar Karşıyaka’nın ilk 20 dakikayı 15 asistle tamamlaması dikkat çekici bir detay oldu. 

Soyunma odası dönüşü Pınar Karşıyaka Raymar Morgan ile sayılar bulurken, Beşiktaş’ta çeyreğin başındaki üç sayı isabetleri ve bugün enerjisini sahaya oldukça pozitif yansıtan ve formda bir gününde olan Şehmus Hazer‘in sayı ve asistleri bitime 4.5 dakika içinde farkın 7 sayıya kadar düşmesini sağladı: 45-52. Düşen farkın ardından Tony Taylor‘un inisiyatif alıp sayı ve asistleriyle Beşiktaş kısalarına sağladığı üstünlük ve sonrasında da Amath M’Baye ile skor üretimine devam eden Pınar Karşıyaka farkı tekrar çift hanelere çıkarırken, bugün adeta alev alan Fransız forvetin 27 sayıya ulaşmasının ardından son 10 dakikaya da 67-54 üstünlükle girdi. 

Maçın son çeyreğine Metecan Birsen‘in sayılarıyla giren ve farkı 18 sayıya kadar çıkaran Pınar Karşıyaka pota altında Furkan Haltalı ve Alperen Şengün‘ün sayılarına engel olamayınca, 9-0’lık Beşiktaş serisi sonrası, bitime 3:15 kala fark tekrar tek hanelere indi: 65-74. Alperen bu çeyrekte pota altında topu eline her aldığında Karşıyaka savunmasını faul yapmaya zorlayarak ne kadar potansiyelli bir yetenek olduğunu bir kez daha kanıtlarken, Beşiktaş’ta 1 ve 2 numaralı pozisyonlarda oynayan yabancıların Türk oyun kurucuların gelişimlerinden nasıl çaldığını bu maçta bir kez daha izlemiş olduk. Pınar Karşıyaka maç sonunda 84-72’lik bir galibiyet elde ederken, BSL’de ilk devreyi 12 galibiyetle tamamlamış oldu. 

Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye 5/7 üç sayı isabetiyle 28 sayı – 5 asistle karşılaşmanın yıldızı olurken, Raymar Morgan 16 sayı – 7 ribaunt, Tony Taylor da 11 sayı – 8 asistle galibiyette önemli rol oynadılar. Beşiktaş’ta ise Alperen Şengün 20 sayı – 8 ribaunt – 3 asistle en skorer oyuncu olurken, Şehmus Hazer 17 sayı – 6 ribaunt ve Egehan Arna da 9 sayıyla mücadele ettiler.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here