Dün okuduğum ve Jim Fenton’un kaleme aldığı ilginç bir analizi TechnicalFaul okurlarıyla paylaşmak istedim. NBA’de geri dönüş tarihi olan 31 Temmuz’a çok kısa bir süre kala, Doğu Konferansı’nın iddialı takımlarından biri olarak görülen Boston Celtics‘in dikkat çeken bir istatistiğinden oldukça ilginç iki sonuç çıkmış: 1. Boston Celtics ana rotasyonu (maç başına 20 dakikadan fazla süre alan 6 oyuncusu) bu sezon bir araya gelmekte zorlanıyor. 2. Aynı rotasyon bir arada oynadığında daha düşük bir performans sergiliyor.

Boston Celtics 2019-2020
Boston Celtics 2019-2020 (fotoğraf referans: hardwoodhoudini.com)

Boston Celtics ana rotasyonundaki altı oyuncuya baktığımızda, Kemba Walker, Jaylen Brown, Gordon Hayward, Jayson Tatum, Daniel Theis ve Marcus Smart’ı görüyoruz. Bu isimler bu sezon Celtics’in oynadığı 64 maçın sadece 12’sinde bir arada oynayabilmişler. Gordon Hayward 19 maçla en çok maç kaçıran oyuncu olurken, Kemba Walker ve Jaylen Brown 14’er maç, Marcus Smart 11, Daniel Theis 6 ve Jayson Tatum da 5 maçta forma giyememişler. Bir arada ise sadece üç maç üst üste oynayabilen bu altılı en son ise 11 Şubat’ta Houston Rockets karşısında birlikte forma giyerken, kalan 11 maçta en az bir oyuncu çeşitli nedenlerden forma giyme şansı bulamamış.

Kemba Walker‘ın da sakatlığının geçmesiyle muhtemelen Milwaukee Bucks karşısındaki ilk normal sezon maçına tam kadro olarak çıkma şansı bulacak Boston Celtics’in, bu altı oyuncunun bir arada oynadığı 12 maçtaki performansı ise ayrı bir soru işareti. Bu sezon 64 maçta 43 galibiyet alarak %67’lik bir galibiyet yüzdesi elde eden Boston Celtics, altı as oyuncusunun bir arada oynadığı 12 maçta 7 galibiyet alıp %58’lik bir galibiyet yüzdesiyle oynarken, kalan maçlarda %69’luk bir galibiyet oranı elde etmiş durumda.

Boston Celtics normal sezonun son sekiz maçı öncesi, NBA Doğu Konferansı’nda altındaki ve üstündeki rakiplerinden 3’er galibiyet farkla 3. sırada bulunuyor. Dolayısıyla sezon sonundaki yerini koruması oldukça yüksek olasılık. Play-Off’ta muhtemelen 6. sıradan gelecek Indiana Pacers ya da Philadelphia 76ers ile eşleşecek olan Celtics için, sezonun kalan 8 maçı ana rotasyonunun uyum yakalaması için iyi bir fırsat olabilir. Kağıt üzerindeki iyi kadronun yakalayacağı uyum onların bu sezon Play-Off’larda ilerleyebilecekleri noktayı belirlemek açısından önemli olacak. Bakalım tam kadro Celtics şampiyonluk yolunda adından bahsettirebilecek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here