NBA’de transfer döneminin başlamasıyla birlikte takımlar transfer piyasasında aktifleşirlerken, başlangıçta takas ve serbest oyuncu pazarlıklarının kaybeden takımı olarak gözüken Boston Celtics ilk hamlesini pota altına yaptığı Tristan Thompson takviyesiyle gerçekleştirdi. Önceki günlerde Gordon Hayward ve Enes Kanter‘in farklı takımlarla anlaşmaları sonrası kan kaybettiği izlemi bırakan Boston Celtics, ilk hamlesini boyalı bölge için gerçekleştirdi ve boyalı bölge savunmasını güçlendirmek amacıyla kariyerinin tamamını geçirdiği Cleveland Cavaliers ile yollarını ayırmayı planlayan Tristan Thompson ile iki yıllığına anlaştı.

NBA Tristan Thompson Cedi Osman - Cleveland Cavaliers
NBA | Tristan Thompson & Cedi Osman | Cleveland Cavaliers (foto referans: cavaliersnation.com)

2020 NBA Play-Off’larına dönecek olursak, Doğu konferansı finallerinde Bam Adebayo‘nun Celtics pota altı karşısında ne kadar rahat oynadığını ve boyalı bölgede hakimiyet kurduğunu hatırlarız. Boston Celtics’i NBA finalinde ezeli rakibi Los Angeles Lakers karşısında çıkmaktan alıkoyan bu pota altı zafiyetine son vermek isteyen Celtics, bu işin ne savunmanın ne demek olduğu konusunda en ufak bir fikri olmayan Enes Kanter ne de önceliği her zaman hücum olan Daniel Theis ile yapılabileceğini düşünmüş olsa gerek ki, ribauntlardaki etkinliği ve güçlü fiziğiyle piyasadaki en makul defansif uzun olan Tristan Thompson‘ı kadrosuna katmış durumda.

Boston Celtics’in geçmiş dönem uzunlarından Kendrick Perkins‘in bu transfer hakkındaki yorumu “Tristan Thompson’ın yapbozdaki eksik parça olduğu” yönünde… Biraz abartmış mı? Evet… Kemba Walker, Marcus Smart, Jaylen Brown ve Jayson Tatum yanında boyalı bölgeyi doldurabilecek bir pota altı savunucusunun Celtics’e özlediği NBA finallerini getirip getiremeyeceğini görmek için ise takımın bench derinliğini nasıl şekillendireceğini gördükten sonra söyleyebileceğiz. Kariyerinin ilk yıllarında beklenen patlamayı yapamayan, Cavaliers’ın LeBron sonrası tekrar yapılanma döneminde ise double-double performanslarıyla oynayan ve mental olarak da savunmaya daha fazla konsantre olan Tristan Thompson, Boston Celtics’in yetenek havuzuna atletizm katarak takımdaki eksiği doldurabilecek potansiyelde. Tarihten gelen bir Celtics sempatisi olan biri olarak da 29 yaşındaki uzunun bu potansiyeli sahaya yansıtmasını diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here