FIBA Europe Cup’ta ilk maçında salı günü Romanya temsilcisi CSU Oradea’ya kaybeden Beşiktaş Icrypex, bugün sahasında konuk ettiği bir diğer Romen takımı BC CSU Sibiu’yu 90-81 mağlup ederek gruptaki ilk galibiyetini elde etti. İlk yarısını Joel Berry ve Şehmus Hazer‘in skorer oyunlarıyla 48-42 önde tamamladığı karşılaşmayı Alperen Şengün ve James Blackmon‘un üçüncü çeyrekteki performansları sorası rahat kazanan Beşiktaş Icrypex yarınki son maçta Bulgar ekibi Balkan’ı yendiği takdirde grupta ilk iki sırada yer alacak ve grup liderliği için diğer maçın skorunu bekleyecek.

FIBA Europe Cup - Beşiktaş Icrypex - BC CSU Sibiu - Şehmus Hazer
FIBA Europe Cup – Beşiktaş Icrypex – BC CSU Sibiu – Şehmus Hazer (foto referans: www.fiba.basketball)

Karşılaşmaya tutuk başlayıp rakibinin 2-14’lük serisine engel olamayan Beşiktaş Icrypex, Markell Jonhson’un yerine oyuna bençten dahil olan Joel Berry‘nin takıma getirdiği enerjiyle birlikte geç de olsa maça döndü. Joel Berry, Şehmus Hazer ve Alperen Şengün‘ün muazzam uyumuyla momentumu kendi lehine çeviren Potanın Kartalları, 13-2’lik karşı seriyle ilk 10 dakika sonunda skoru dengeye getirdiler: 25-25. İkinci çeyreğe Alperen Şengün‘ün pota altındaki dominant oyunuyla başlayan Beşiktaş Icrypex, Joel Berry‘nin üç sayı çizgisi gerisinden hatasız (4/4) performansıyla skor üstünlüğünü de eline geçirirken, rakibi 10 top kaybına zorladığı ilk devreyi 48-42 önde tamamladı.

Soyunma odası dönüşü savunma konsantrasyonu yüksek bir beşle sahaya çıkan Beşiktaş Icrypex Romen ekibini üst üste top kayıplarına zorlayıp hızlı hücumlar sonrası kazandığı savunma kaynaklı sayılarla dört dakika içinde 12-2’lik bir seri yakalayarak farkı 15’in üzerine çıkardı. İlk yarıda Joel Berry’nin bulduğu dış şut ritmini üçüncü çeyrekte de James Blackmon yakalarken, Alperen Şengün‘ün hem hücumda hem de savunmada sayı, ribaunt, asist, blok ve top çalmalarıyla etkili olması sonrası 26-6’lık bir çeyrek skoru elde eden Beşiktaş Icrypex son 10 dakikaya 74-48 önde girdi. 

Final periyoduna farkın verdiği rehavetle durgun başlayan Beşiktaş Icrypex, aynı maçın başında olduğu gibi 4 dakika içinde potasında gördüğü 2-15’lik seriyle farkın azalmasına engel olamadı. Günün verimsiz ismi Markel Johnson‘un sayısıyla hayat bulan temsilcimiz, Alperen Şengün ve Şehmus Hazer‘in sayılarıyla tekrar skor üretimine başlayarak tekrar oyunun kontrolünü eline geçirdi ve son dakikalardaki basit hatalara rağmen sahadan 90-81 galip ayrılarak ikinci maçında ilk galibiyetini elde etti. 

Beşiktaş Icrypex’te Şehmus Hazer 25 sayı – 4 ribauntla en skorer oyuncu olurken, Joel Berry 4/5 üç sayı isabetiyle 21 sayı – 4 ribaunt – 5 asist – 2 top çalma, Alperen Şengün 16 sayı – 6 ribaunt – 6 asist – 4 top çalma – 3 blok ve James Blackmon da 4/5 üç sayı isabetiyle 14 sayı – 6 ribaunt – 6 asist ile galibiyette önemli roller oynadılar. Beşiktaş Icrypex’te günün bir diğer önemli detayı ise 2006 doğumlu Yağız Aksu‘nun son 2 dakikada sahaya girerek 14 yaşında FIBA Europe Cup tecrübesi yaşaması oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here