2017 NBA Draftı’nda Philadelphia 76ers tarafından 1. sıradan seçildiğinden beri dış şutları – daha doğrusu dış şut denememesi – sürekli olarak eleştiri konusu olan Ben Simmons sonunda bu konuda da kalıcı bir adım attı. Bu sezon iki kez üç sayılık atış isabeti sağlaması üzerine, dış şutlarıyla ilgili ilginç bir beklenti yaratan Simmons, dış şutlarda kendine olan güvenini arttırmak için bir spor psikologu eşliğinde çalışmaya başladı. 

Ben Simmons - Philadelphia 76ers - three pointer
Ben Simmons – Philadelphia 76ers (foto referans: marca.com)

COVID-19 arası öncesi geçirdiği sakatlık ve pandemi arası sonrası sahalara daha istekli döneceğini belirten Ben Simmons, bugüne kadar çok tercih etmediği dış şutlarını da daha çok izlettireceği mesajını verdi. Hook-shot atarkenki güveni dış şutlarda da hissedeceği anı beklediğini belirten Simmons, “Şu anki halimle %30 üç sayı atan bir oyuncu olabilirim; fakat ben %40 ile üç sayı atan bir oyuncu olmayı tercih ediyorum” diyerek, attığı her adımda en iyi olmayı hedeflediğini ve o noktaya geldiğinde üçlük denemekten çekinmeyeceğini de belirtmiş oldu.

Birçok basketbol yorumcusu ve basketbolsever tarafından Avustralyalı yıldızın en büyük eksiği ve bir üst seviyeye çıkması için en büyük gelişim noktası olarak görülen dış şutlarını geliştirmesi, bu sezonun geri kalanında hem Ben Simmons hem de Philadelphia 76ers’ın gidişatını değiştirebilir. Fiziğini de dikkate aldığımızda, bire birde tutulması çok zor bir oyuncu olan Simmons’un etkili bir şutör haline gelmesi durumunda 76ers hücumlarının etkinliği de şüphesiz artacak. Özellikle geçtiğimiz günlerde değindiğimiz üzere, şut tehdidi olan bir Simmons’un dört numaraya kaydırılması söz konusu olursa, Sixers rakipleri için oldukça korkulu bir hücum gücü haline gelebilir.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here