Fenerbahçe Beko, Turkish Airlines Euroleague’te sezonun ikinci yarısının ilk maçında Belgrad’da konuk olduğu Crvena Zvezda’yı 73-71 mağlup ederek 18. maçında sekizinci galibiyetini elde etti. Karşılaşmanın ilk yarısını 38-39 geride kapatan sarı lacivertliler, bitime 5.5 dakika 7 sayı geriye düştükleri maçı Lorenzo Brown‘un maçın bitimiyle birlikte kaydettiği orta mesafeli isabet sonrası 73-71 kazandılar ve bu sezon ilk kez üst üste üç galibiyet elde ettiler. 

Turkish Airlines Euroleague - Crvena Zvezda - Fenerbahçe Beko - Lorenzo Brown
Turkish Airlines Euroleague – Crvena Zvezda – Fenerbahçe Beko – Lorenzo Brown (referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmaya istekli savunma yaparak başlayan ve Kızılyıldız hücumlarını düzenden çıkaran Fenerbahçe Beko ilk çeyrek boyunca rakibi çok sayıda top kaybına zorlayarak bu toplar üzerinden sayılar buldu. Sarı lacivertlilerin savunmadaki bu çabası, sezon başından beri kanayan yaramız olan ofansif ribauntları vermemiz ile ödülünü yeterince alamazken, hücumda da topun zaman zaman Nando De Colo elinde çok kalması skor üstünlüğünü elimizde tutmamızın önüne geçti. Kızılyıldız’da Corey Walden & Ognjen Dobric ikilisinin dış şutları ve Johnny O’Bryant‘ın çok yönlü basketbolu ev sahibi ekibin ilk çeyreğin sonlarından başlayarak skor üstünlüğünü elinde tutmasını sağlarken, devrenin sonlarına doğru Fenerbahçe Beko’nun baskılı ön alan savunması sonrası gelen top kayıplarıyla maçın dengeye gelmesine rağmen ilk 20 dakika 39-38 Kızılyıldız üstünlüğüyle tamamlandı.

İkinci yarıya da aynı maçın başında olduğu gibi agresif bir savunmayla başlayan Fenerbahçe Beko 3.5 dakika Kızılyıldız’ı dört top kaybına zorlayıp, kalan iki hücumda da zorlama şutlarla eli boş çevirdi. Tam 4.5 dakika rakibine sayı izni vermeyen sarı lacivertliler hücumda ise basit hatalar yaparak rakibe top kayıplarıyla karşılık verince bu sürede sadece 2 üç sayı bulabildiler ve üstünlüğümüz 44-39 ile sınırlı kaldı. Hücumdaki durağan basketbolumuz ve zorlama şutlardaki düşük isabet yüzdesini benchten gelen Aleksa Radanov‘un sayılarıyla cezalandıran Kızılyıldız çeyrek sonuna doğru tekrar maça ortak oldu ve son 10 dakikaya girerken 53-53’lük eşitliği yakaladı. 

Final periyoduna iyi bir başlangıç yapamayan Fenerbahçe Beko Johnny O’Bryant ve Ognjen Dobric‘in sayılarına engel olamayınca son 5.5 dakikaya 59-66 geride girdi. Danilo Barthel‘in üçlüğü ve Lorenzo Brown‘un basket faulüyle hayat bulan ve savunma sertliğini artıran Fenerbahçe Beko son 1 dakikaya girerken 71-71’lik eşitliği yakalarken, karşılıklı boş dönülen hücumlar sonrası Lorenzo Brown’un buzzer-beater orta mesafe isabeti sonrası sahadan 73-71 galip ayrılan Fenerbahçe Beko böylece sezonun sekizinci galibiyetini elde etti.  

Fenerbahçe Beko’da maçı kazandıran buzzer-beater’ın sahibi Lorenzo Brown 13 sayı – 4 asist ve Dyshawn Pierre 13 sayı – 3 ribaunt – 3 asistle en skorer oyuncular olurlarken, Marko Guduric 11 sayı – 8 ribaunt – 3 asist, Danilo Barthel 10 sayı – 3 ribaunt ve Jan Vesely de 10 sayı – 6 ribaunt ile galibiyette önemli rol oynadılar. Fenerbahçe Beko takım halinde rakibini 17 top kaybına zorlamasına rağmen 15 top kaybı yaparken, maçın en kritik istatistiklerinden biri ikinci yarı itibariyle sarı lacivertlilerin ribaunt istatistiğinde öne çıkmaya başlaması ve Kızılyıldız’ın hücum ribauntlarını durdurması oldu. Kızılyıldız’da ise Johnny O’Bryant karşılaşmayı 17 sayı – 10 ribaunt ile double-double yaparak tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here