Basketbol tarihinde kural değişikliklerinin bir kısmı basketbolu güzelleştirmek, oyunu çirkinleştiren unsurları ortadan kaldırmak amacıyla yapılırken, önemli bir kısmı da ilgili dönemi domine eden basketbolcuların dominasyonunu ortadan kaldırarak çekişmenin ve rekabetin artmasını sağlama amaçlı yapılmıştır. Sahadaki dominasyonu nedeniyle kural değişikliği yapılmasına neden olan isimlerin önde gelenlerinden biri de Minneapolis Lakers‘ın efsanevi pivotu George Mikan‘dır. O zamanlar için pek alışkın olunmayan 2.08 boyuyla zamanının önemli uzunları arasında yer alıp pota altındaki dominasyonuyla başarılı bir kariyeri olan Mikan NBA’de üç kural değişikliğine neden olmuştur. 

George Mikan - Minneapolis Lakers
George Mikan – Minneapolis Lakers

Bu kural değişikliklerinden ilki NCAA’de oynadığı yıllarda pota altında bekleyip gelen her topu bloklaması nedeniyle yürürlüğe konulan ve “goaltending” olarak da bilinen “pota seviyesi üzerinde inişe geçen topun bloklanmasının yasaklanması” olurken, Bob Kurland da George Mikan ile birlikte 1945’te bu kuralın yürürlüğe girmesinin öncülerinden biri olarak bilinir. 

George Mikan’ın neden olduğu bir diğer kural değişikliği pota altında boyalı bölgenin genişletilmesi ve 6 feet’ten 12 feet’e artırılması oldu (1951). Faul atışları sırasında diğer oyunculara da ribaunt şansı tanımayı hedefleyen bu kural değişikliği yine de Mikan’ın pota altındaki hakimiyetini engellemezken, Mikan’ın kariyerinin sonlarına denk gelen (1954) 24 saniye kuralının yürürlüğe girmesi de efsane pivot ile ilişkilendirilir. İşin ilginç yanı bu durumun asıl nedeninin, Mikan’ın pota altındaki etkinliğini azaltmak isteyen rakiplerinin topu mümkün olduğunca fazla ellerinde tutup maçın temposunu ve skorunu düşürmek istemeleri olmasıdır. NBA tarihinin en az skorlu maçı da George Mikan’ın sahada olup 15 sayı kaydettiği ve 19-18 Fort Wayne Pistons üstünlüğüyle tamamlanan Fort Wayne Pistons – Minneapolis Lakers maçıdır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here