NBA’de oyun kurallarını değiştiren basketbolcuların en önemlilerinden biri Trent Tucker’dır. Bu yazıyı okuyan birçok basketbolseverin normal bir kural olarak bildiği “maç bitimine 0.3 saniye kala topun sadece tiplenerek sayı yapılabilmesi” kuralının ortaya çıkma hikayesi Tucker’ın 1989-1990 sezonunda maç kazandıran bir buzzer-beater’ını işaret etmektedir. Peki nedir bu hikaye? (Yazının sonunda ilgili videoyu bulabilirsiniz)

Trent Tucker rule
Trent Tucker rule

15 Ocak 1990’da Madison Square Garden’da New York Knicks ile Chicago Bulls arasında oynanan karşılaşmanın son 0.1 saniyesine 106-106 eşitlikle girilmişti. Hücum sırası topu kenardan oyuna sokacak olan New York Knciks’teydi. Günümüzde olsa topun sadece tipleme yoluyla sayı yapılabilmesine izin veren kural o zamanlar geçerli olmadığından (çünkü bu olay yaşanmamıştı) Mark Jackson’dan topu alan Trent Tucker isabetli bir üç sayılık atışla Knciks’i galibiyete taşımıştı. 

Maç 109-106 New York Knicks lehine tamamlansa da, bu isabet sonrası izlenen televizyon tekrarlarında maç saatinin geç başladığı (hatta Tucker topu elinden çıkardığı anda dahi başlamadığı) tespit edilmiş, fakat bu tespit sonucu değiştirmemişti. Chicago Bulls coachu Phil Jackson da bu duruma en çok tepki gösterenlerden biri olmuş ve artan tepkiler NBA yönetimini bu durumu değerlendirme yoluna itmişti. Eski Bulls GM’i Rod Thorn’un da “0.3 saniye altında bir topun tip dışında sayı yapılabilmesinin imkansız olduğu” yönündeki itirazları ve Avrupa’daki bazı uygulamaları örnek göstermesi sonrası maçın sonucu değişmese bile, NBA bu yönde bir kararı “Trent Tucker kuralı” olarak kural kitabına ekletti ve günümüzde hem NBA hem de FIBA’da kullanılan bu kural resmileşmiş oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here