Basketbol tarihinde teknikleri,fiziksel özellikleri ya da oyun şekilleri ile basketbol kurallarının bug’larını keşfeden ya da bir şekilde durdurulamayan ve ancak oyunun kuralları değiştirilerek oynadıkları dönemlerin rekabet seviyesi dengelenebilen basketbolcular vardır. Bunların bir kısmı kuralların, basketbolu geliştirebilecek yönde bir kısmı ise haksız rekabetin önüne geçecek yönde değişmesine neden olmuşlardır. Bu süper yıldızların en önemlilerinden bir tanesi de Shaquille O’Neal. Neden mi? 

Shaquille O'Neal - shattering backboard
Shaquille O’Neal – shattering backboard

Shaquille O’Neal henüz çaylak sezonunda Orlando Magic formasıyla NBA tarihine damgasını vuracağının sinyallerini vermişti. Bu denli güçlü, iri ve dominant bir pivotun çok başarılı bir kariyere sahip olacağına kesin gözüyle bakılırken, O’Neal gücünü sadece basketboluyla değil, aynı zamanda potalara uyguladığı kuvvetle de göstermeye başlamış, henüz çaylak sezonunda ilk potasını tuz buz etmeyi başarmıştı. Aynı sezon içinde hem New Jersey Nets hem de Phoenix Suns karşısında pota kıran O’Neal NBA yönetimini pota düzeneklerini iyileştirmeye mecbur bıraktığı gibi, pota kırmanın (backboard shattering) teknik faulle cezalandırılmasına neden oldu.

Shaquille O’Neal tabiki NBA’de potayı ilk kıran basketbolcu değildi. İlk olarak 1946’da Chuck Connors, “hem de sadece şut atarak” potayı paramparça etmiş; aradan geçen yıllarda da Gus Johnson, Charlie Hentz, Darryl Dawkins gibi isimler de O’Neal öncesi pota kıran basketbolcular arasında yer almıştı. Fakat Shaquille O’Neal’ın ilk sezonundaki leşleri 🙂 o tarihe kadar bu konuda bir aksiyon almaya gerek duymayan NBA yönetimini çok geç olmadan kuralları değiştirmeye zorladı ve kural kitabına “Shattering backboard” adıyla bir teknik faul eklenmiş oldu. Bu değişiklik, Shaq’ın NBA kurallarını değiştirdiği ilk hareket olmayacaktı… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here