Türk basketbol tarihinde yurt dışında elde edilen ilk büyük başarı Efes Pilsen’in kazandığı Koraç Kupası‘dır. Bırakın kupa kazanmayı, Avrupa’da tur atlamanın başarı olarak kabul edildiği bir dönemde doğru yapılanmayla, adım adım önce FIBA European Cup (Saporta Kupası) finali, ardından da Koraç Kupası şampiyonluğu gibi başarılara imza atan Efes Pilsen’in bu unutulmaz başarısı hikayesiyle ilgili bir kaynak bulmak ise oldukça zordur. En azından bugüne kadar zordu. Geçtiğimiz senelerde şahsen ben denedim ve istediğim kalitede kaynak bulmakta oldukça zorlandım. İşte bu anlamda Efes Fanz’ın hazırladığı bu kitap oldukça değerli…

Türkiyenin Gururu - İlk Kupa - Efes Fanz
Türkiye’nin Gururu – İlk Kupa – Efes Fanz

Anadolu Efes taraftarı grubu Efes Fanz‘ın sevilen yüzü Tanju Can’ın fikir babalığını ve koordinatörlüğünü yaptığı bu çalışma, Torino’da kaybedilen Aris finalinden Koraç Kupası şampiyonluğuna uzanan bu başarı hikayesini tüm detaylarıyla anlatıyor. Fotoğraflar, gazete küpürleri, maç yazıları ve röportajlarla, benim gibi o müthiş günleri canlı yaşamış, akşam maçları TV’den izleyebilmek için ön koşul olan “ödevleri bitirmek” için koşa koşa eve giden o gülerin çocuk ve gençlerine nostalji yaratan, yeni jenerasyonun ise o günlerde olan biteni, basında konuşulan ve yazılanları öğrenmelerini sağlayan bu kitabı mutlaka edinmenizi ve okumanızı tavsiye ederim. 

Bu vesileyle de bu eserin hazırlanmasında ve bana ulaşmasında emeği geçen Tanju Can başta olmak üzere tüm Efes Fanz’a teşekkürlerimi sunarım. Beni gözümde Türk basketbolu için çok büyük bir eksiği gidermiş oldunuz. Elinize ve emeğinize sağlık dostlar!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here