Basketball Champions League Son 16 I Grubu mücadelesinin ilk haftasında iki temsilcimiz Pınar Karşıyaka ve Tofaş Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda karşı karşıya geldiler. Çok iyi başlayamadığı ve düşük yüzdeyle hücum ettiği maçın ikinci çeyreğiyle birlikte kontrolü yavaş yavaş eline geçirmeye başlayan Pınar Karşıyaka ilk yarısını da 38-36 önde tamamladığı maçı 78-70 kazanarak TOP 16 grupların iyi bir başlangıç yapmış oldu. Pınar Karşıyaka’da özellikle final periyodunda kritik anlarda sayılar bulan Amath M’Baye 25 sayıyla galibiyetin mimarı olurken, 2/16 üç sayı isabeti sağlayabildiği ve sadece 1 top çalabildiği maçı kazanmasını bilen Pınar Karşıyaka gruplara iyi bir başlangıç yapmış oldu.  

Basketball Champions League - Pınar Karşıyaka - Tofaş
Basketball Champions League – Pınar Karşıyaka – Tofaş (www.fiba.basketball)

Karşılaşmaya daha etkili başlayan taraf Tofaş olurken, konuk ekip Tomislav Zubcic‘in hem pota altından hem de üç sayı çizgisi gerisinden kaçırmadan isabet kaydettiği şutlar sonrası skor üstünlüğünü eline geçirdi. Pınar Karşıyaka’nın müsait fırsatları yakalamasına rağmen çizgi gerisinden çember dövmesinin de etkisiyle ilk çeyrekte farkı 8 sayıya kadar çıkaran Tofaş ilk çeyreği 24-19 önde tamamlarken, Pınar Karşıyaka düşük saha içi yüzdesine rağmen Metecan Birsen‘in hücum ribauntları ve yakaladığı ikinci şans sayılarıyla oyunda kalarak pota altında Raymar Morgan‘ın sayılarıyla farkın açılmasının önüne geçti.

İkinci çeyreğe Semih Erden‘in pota altında Muhsin Yaşar karşısındaki üstünlüğü ve Amath M’Baye‘nin sayılarıyla başlayan Pınar Karşıyaka maça dengeyi getirdi. İlk çeyrekte saha içinde sertliğe ve temasa izin veren hakemlerin bu çeyrekte faul düdüklerine daha fazla başvurmaya başlaması oyunun temposunu yavaşlatırken, Tony Taylor‘un asist ve sayılarıyla skorda üstünlüğü eline geçiren Pınar Karşıyaka ilk 20 dakikayı 38-36 önde tamamladı. Tofaş’ta ise ilk çeyrekte Zubcic’in yüklendiği skor yükünü bu kez Tarik Phillip çekerken, devre sonuna gelindiğinde hakemlerin iki takıma da çaldığı 16’şar faul sonrası ikinci yarı öncesi olası faul problemleri iki koç içinde tehlike çanlarının çalmaya başladığı anlamına geliyordu.  

Maçın ikinci yarısına Amath M’Baye‘nin sayılarıyla başlayan Pınar Karşıyaka, Tofaş’ın düzen dışı acele hücumlarının da etkisiyle ilk beş dakikayı 49-41 önde geçti. Hakan Demir‘in molası sonrası Berkan Durmaz‘ın enerjisi ve sayılarıyla tekrar oyuna ortak olan Tofaş, Pınar Karşıyaka’nın üç sayı çizgisi gerisinden kaçırmaya devam etmesiyle beraber 2 dakikada yakaladığı 11-0’lık seriyle farkı hızla kapattı ve öne geçti. Çeyreğin kalanındaki karşılıklı sayılar son 10 dakikaya girerken skorda 56-56’lık eşitliği getirirken, final periyodu öncesinde Pınar Karşıyaka’dan Metecan Birsen ve Sek Henry, Tofaş’tan ise D.J. White ve Tomislav Zubcic 4 faul ile faul problemini yaşayan isimler oldular. 

Final çeyreğinin başında iki takım da savunmayı agresifleştirirken, Pınar Karşıyaka kaçan şutlar, Tofaş da yaptığı 4 top kaybı ile skor üretmekte oldukça zorlandı. Maç boyunca denediği ilk 12 üç sayı denemesinde isabet kaydedemeyen Pınar Karşıyaka maçtaki ilk üç sayı isabetini bitime 5:37 kala Amath M’Baye ile bulurken (üst üste iki üçlük geldi), Tofaş da artan savunma sertliğiyle Karşıyaka’nın maçı koparmasına izin vermedi. Maçın son iki dakikasına 70-68 Pınar Karşıyaka üstünlüğüyle girilirken, kalan süreyi akıllıca kullanan ve az hata yapan Pınar Karşıyaka sahadan 78-70 galip ayrılarak TOP16’ya iyi bir başlangıç yaptı. 

Pınar Karşıyaka’da özellikle final periyodunda kritik yerlerde kaydettiği sayılarla galibiyette önemli rol oynayan Amath M’Baye 25 sayıyla en skorer oyuncu olurken, Raymar Morgan 15 sayı – 3 ribaunt, DJ Kennedy 10 sayı – 3 ribaunt, özellikle ilk yarıda hücum ribauntlarıyla etkili olan Metecan Birsen de 6 sayı – 12 ribaunt ile galibiyetin diğer mimarları oldular. Tofaş’ta ise Tomislav Zubcic ilk yarıdaki performansıyla 15 sayı – 4 ribaunt yapıp en skorer oyuncu olurken, Tarik Phillip 11 sayı – 5 asist, Berk Uğurlu 10 sayı ve Akoon Purcell de 9 sayı – 5 ribaunt – 6 asistle karşılaşmayı tamamladılar.    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here