ING Basketbol Süper Ligi’nde bitime altı hafta kala ligde kalma yarışı iyice kızışırken, 24 hafta sonrasında Galatasaray, OGM Ormanspor ve Lokman Hekim Fethiyespor 30 puan ve en yakın rakiplerinin iki galibiyet gerisinde son üç sırayı paylaşıyorlar. Üçlü averajda Galatasaray diğer iki takıma karşı avantajlı durumdayken, ikili averajlarda Galatasray OGM Ormanspor’a karşı, OGM Ormanspor Lokman Hekim Fethiye Belediyespor’a karşı ve Lokman Hekim Fethiye Belediyespor ise Galatasaray’a karşı avantajı ellerinde bulunduruyorlar.

ING Basketbol Süper Ligi - HDI Sigorta Afyon Belediye - Bahçeşehir Koleji
ING Basketbol Süper Ligi – HDI Sigorta Afyon Belediye – Bahçeşehir Koleji (foto referans: Bahçeşehir Koleji resmi Twitter hesabı)

Üç takımın kalan maçlarına baktığımızda ise zorlu fikstürler yanında, belirleyici maçların görece zayıf iki rakibe karşı oynayacakları maçlar olduğunu görüyoruz. Bu anlamda matematiksel olarak düşme ihtimalleri olsa da, hem oynayacağı rakipler hem de düşme hattının ikişer galibiyet önünde olmaları nedeniyle maçlara daha rahat çıkacak olan Bahçeşehir Koleji ve Büyükçekmece Basketbol’un önümüzdeki 6 haftadaki maçlarının üçünün ligin son üç sırasındaki takımlarla olacağını düşündüğümüzde, bu iki takımın maçlara vereceği önem ve koruyacakları disiplinin ligin alt sıralarının kaderini belirleyeceğini söylemek mümkün. Bu iki takım yanında Play-Off bileti kovalayan HDI Sigorta Afyon Belediyespor’un da küme düşme potasındaki üç takımla birden oynayacağını ve bu takımların kaderinde önemli rol sahibi olacağını görüyoruz. 

Dün Galatasaray’ın düşme tehlikesini ele aldığımız yazımızda ligin son üç sırasındaki takımların fikstüründen bahsetmiştik. Bu fikstür dahilinde Bahçeşehir Koleji’nin 25. haftada Galatasaray ile, 26. haftada OGM Ormanspor ile, 28. hafta ise Lokman Hekim Fethiye Belediyespor ile oynayacağını görüyoruz. Büyükçekmece Basketbol 26. haftada Galatasaray ile, 27. haftada OGM Ormanspor ile ve 29. haftada Lokman Hekim Fethiye Belediyespor ile karşılaşacak. HDISigorta Afyon Belediyespor ise 27. haftada Galatasaray ile, 28. haftada OGM Ormanspor ile ve sezonun son haftası Lokman Hekim Fethiye Belediyespor karşısına çıkacak. Bu anlamda düşme ihtimalleri oldukça düşük olan Bahçeşehir Koleji ve Büyükçekmece Basketbol ile Play-Off bileti peşindeki HDI Sigorta Afyon Belediyespor’un üstlerindeki, diğer takımların da kaderini belirleyecek bu sorumluluğun bilinciyle sahaya çıkmalarının ve disiplini maçtan maça korumalarının önemi bir kat daha artıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here