Turkish Airlines Euroleague 2021-2022 sezonunun kapanış maçında, Final-Four finalinde Belgrad’ta Real Madrid ile karşı karşıya gelen Anadolu Efes, büyük bir çekişmeye sahne olan maçı 58-57 kazandı ve geçen seneden sonra bu sezon da Euroleague şampiyonu oldu. İlk yarısını 29-34 geride tamamladığı ve ilk üç çeyrekte hücumda çok zorlandığı maçın final çeyreğinin başında ilk kez öne geçen Anadolu Efes, Vasilije Micic ve Shane Larkin‘in bireysel çabaları ve Tibor Pleiss‘ın hücumdaki kritik katkılarıyla sahadan 58-57 galip ayrılarak üst üste iki sezon Euroleague şampiyonluğunu elde eden ilk Türk takımı oldu. Bu başarıyı son olarak 2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında şampiyonluğu elde eden Olympiacos yakalamıştı. 

Turkish Airlines Euroleague - 2021-2022  Final Anadolu Efes - Real Madrid - Shane Larkin
Turkish Airlines Euroleague – 2021-2022 Final Anadolu Efes – Real Madrid – Shane Larkin (foto referans: Anadolu Efes resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya pota altında Walter Tavares‘in savunmasında çok zorlanarak başlayan Anadolu Efes, Real Madrid’in düşük şut yüzdesine rağmen Tavares’e 7.5 dakikada beş hücum ribaundu şansı verince, Real Madrid skor üstünlüğünü eline geçirdi. Hücumda da oldukça dağınık gözüken Anadolu Efes’te 3 ve 4 numaralardan şut katkısı gelmemesi, setlerin tamamen Vasilije Micic ve Shane Larkin‘in bire bir oyunlarına ve bireysel çabalarına kalması ve pota altına yönelen isimlerin Tavares’in blok tehdidini hissetmeleri temsilcimizin hücum gücünü oldukça sınırladı. Real Madrid’te Tavares dışında ilk yarının X-faktörü Anthony Randolph‘un de üç sayı isabetleriyle skora katkıda bulunması İspanyol ekibinin ilk devreyi 34-29 önde tamamlamasını sağlarken, Anadolu Efes’in Micic ve Larkin dışında sadece 6 sayı üretebilmesi ve takım halinde sadece 2 asist yapabilmemiz lacivert beyazlıların hücumdaki sıkıntılarını gösteren dikkat çekici bir istatistik oldu.

Maçın ikinci yarısına da tutuk başlayan Anadolu Efes, 6 dakikada sadece 2 sayı bulabildi. Bu dönemdeki durağan hücum performansına rağmen savunmadaki mücadelesini bırakmayan temsilcimiz, böylece farkın tek hanelerde kalmasını sağlarken, Shane Larkin‘in sahanın iki yanında çabası ve çeyreğin ikinci yarısında Tibor Pleiss‘ın sayılarıyla oyuna tekrar ortak olmayı başardı. Son iki dakika içinde Vasilije Micic‘in sayılarıyla farkı 2 sayıya kadar düşüren Anadolu Efes, son 10 dakikaya da 40-42 geride girdi. 

Final periyoduna Vasilije Micic‘in üçlüğüyle başlayan ve skor üstünlüğünü elde eden Anadolu Efes, Tibor Pleiss‘ın da skora katkıda bulunmasıyla birlikte maçın kontrolünü eline geçirmeye başladı. İkinci yarıda çıkmadan oynayan Shane Larkin‘de yorgunluğun etkisinin gözükmeye başladığı dakikalarda Vasilije Micic‘in asistleriyle direksiyona geçmesi hücumda paylaşımın artmasını beraberinde getirirken, yine Micic’ten gelen kritik üçlük  bitime 2 dakika kala Anadolu Efes’in 56-53 öne geçmesini sağladı. Bitime 1:05 kala Tibor Pleiss’ın Micic’in kalan turnikesini tiplemesi, temsilcimizin son dakikaya 58-55 önde girmesini sağlarken, Llull’un turnikesine engel olamasak da, son hücumda süreyi çok iyi kullanarak üstünlüğünü koruyan Anadolu Efes, 58-57’lik galibiyetle üst üste ikinci Euroleague şampiyonluğunu elde etti. Maçın en kritik anlarında 1 sayı gerideyken Anadolu Efes’in 35 saniyesi boyunca hücum etmesine izin vererek, sürenin erimesine neden olan Pablo Laso’nun bu kararı ise muhtemelen bir süre tartışılacak bir karar olarak dikkat çekti.  

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 4/7 üç sayı isabeti ve 23 sayıyla takımın en skoreri ve Final Four MVP’si olurken, özellikle ikinci yarıdaki performansıyla önemli katkılar yapan Tibor Pleiss 19 sayı – 7 ribaunt ile final maçının MVP’si oldu. Shane Larkin ise sahada kaldığı 37 dakikada mücadelesi ve takıma kattığı enerjiyle alkış alırken, maçı da 10 sayı – 6 ribaunt – 4 asist ile tamamladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here