Turkish Airlines Euroleague’te sezonun 17. maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Real Madrid’i konuk eden Anadolu Efes, ilk yarısını önde götürdüğü maçın ikinci yarısında özellikle hücumda tıkanıp skor üretmekte zorlanınca sahadan 65-73 mağlup ayrıldı ve sezonun dokuzuncu mağlubiyetini aldı. İlk yarıyı 37-31 önde tamamlayan Anadolu Efes, ikinci yarıda düşük şut yüzdesi ve ana hücum opsiyonlarının etkisiz kalmasıyla üstünlüğü Real Madrid’e kaptırırken, final periyodunda Fabien Causeur’ün skorer oyunu ve son dakika içinde Jaycee Carroll’un iki üçlüğü sonrası 65-73 kaybetti. Bu sonuçla Real Madrid’in galibiyet sayısı 12’ye yükseldi. 

Turkish Airlines Euroleague - Anadolu Efes - Real Madrid - Adrien Moerman
Turkish Airlines Euroleague – Anadolu Efes – Real Madrid – Adrien Moerman (foto referans: www.euroleague.net)

Maçın ilk yarısını tamamen kontrolünde götüren Anadolu Efes, ilk birkaç dakikada Shane Larkin, ardından da Vasilije Micic‘in skorer kimliklerini sahaya yansıtmalarıyla devreyi 37-31 üstün tamamladı. Savunmadaki agresifliğiyle Real Madrid hücumlarının hızını kesen Anadolu Efes, hücumda da topu iyi çevirip doğru şutları bulsa da, dış şutlardaki düşük şut yüzdesi farkı daha da açmamızın önüne geçti. Düşük şut yüzdesini hücum ribauntlarıyla telafi eden Anadolu Efes’te devre sonunda istatistik kağıdında sadece 4 asist gözükmesi ise ikinci devre öncesinde alarm veren bir konu olarak dikkat çekti.

Soyunma odası dönüşü savunmada agresif başlayan taraf Real Madrid olurken, İspanyol ekibinin üst üste hücum ribauntlarıyla ikinci hücum şansları bulması, Anadolu Efes’in de hücumda bireysel çabaların ötesine gidemeyip ilk yarıdaki gibi üç sayı çizgisi gerisinden çember dövmeye devam etmesi Real Madrid’in oyunun kontrolünü eline geçirmesine neden oldu. Pota altında Walter Tavares’in Bryant Dunston’a sağladığı üstünlük Anadolu Efes’in boyalı bölgeden sayı bulmasını da engellerken, çeyreğin bitimine iki dakika kala Sergio Lllull‘un bulduğu üçlükle ilk kez skorda öne geçen Real Madrid,  son 10 dakikaya da 52-51 önde girdi. Anadolu Efes adına bu çeyrekteki en önemli gelişme ise çeyreğin sonlarına doğru Rodrigue Beaubois’nın bulduğu iki üçlükle lacivert beyazlıların üç sayı çizgisi gerisinden yaşadığı zorluğa son vermesiydi. 

Son çeyreğe Rodrigue Beaubois’nın kaldığı yerden kaydettiği üç sayı isabetiyle başlayan Anadolu Efes, Fransız yıldızın savunmada da maçı hissetmeye başlaması ve Real Madrid hücumlarını hataya zorlamasıyla oyuna ortak oldu. Takımın ikinci bir skorer ihtiyacı olduğu anlarda Vasilije Micic’in pasif kalması, Shane Larkin’in ise hücumu fazla zorlayıp yüzdesiz hücumlar kullanması; Real Madrid’in Fransız’ı Fabien Causeur‘ün ise hücumdaki etkinliği son 3.5 dakikaya konuk ekibin 63-59 önde girmesini sağladı. Büyük bir heyecan ve mücadeleye sahne olan maçın son dakikası içinde Jaycee Carroll’un kaydettiği üst üste iki üçlük (ki o ana kadar “0” sayı ile oynamıştı) maçın kırılma noktası olurken, sahadan 73-65 üstün ayrılan Real Madrid sezonun 12. galibiyetini elde etti. 

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 16 sayı – 5 ribaunt – 5 asistle takımın çift haneli sayılara ulaşan tek oyuncusu olurken, Rodrigue Beaubois 3/4 üç sayı isabetiyle 9 sayı ve Bryant Dunston da 9 sayı – 7 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. Real Madrid’te ise son çeyrekte kritik sayılar atan Fabien Causeur 2/2 üç sayı isabetiyle 15 sayı atarak en skorer oyuncu olurken, Trey Tompkins 13 sayı – 4 ribaunt ve Nicolas Lapprovittola 10 sayı – 6 asistle galibiyette önemli rol oynadılar. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here