ING Basketbol Süper Ligi’nde haftanın maçı olarak nitelendirilebilecek maçta Pınar Karşıyaka’yı konuk eden Anadolu Efes, beklediğinden kolay bir maç geçirip 74-61’lik galibiyetle bu sezonki 9. maçından da galibiyetle ayrıldı ve Fenerbahçe Beko’nun bugün yenilmesiyle birlikte ligde tek namağlup takım olarak kaldı. Anadolu Efes, Shane Larkin’in ilk kez Türk vatandaşı olarak forma giydiği maçın ilk yarısını da 38-23 önde tamamlarken, ilk yarıda Chris Singleton, ikinci yarıda Adrien Moerman‘ın skorer performansları ve final periyodunda Doğuş Balbay & Erten Gazi ikilisinin savunmadaki dirençleri galibiyetin anahtarları oldular. 

ING Basketbol Süper Ligi - Anadolu Efes - Pınar Karşıyaka - Adrien Moerman
ING Basketbol Süper Ligi – Anadolu Efes – Pınar Karşıyaka – Adrien Moerman
(foto referans: Anadolu Efes resmi Twitter hesabı)

Zevkli ve çekişmeli geçmesi beklenen maç, durağan hücumlar ve air ball’larla oldukça vasat bir tempo ve düşük bir kalitede başlarken, iki ekibin de skor üretiminde zorlandıklarını izledik. Semih Erden’in hastalıktan tam anlamıyla çıkamadığı için kenarda beklediği Pınar Karşıyaka’nın uzun rotasyonundaki eşleşme problemini, özellikle Adrien Moerman & Chris Singleton ikilisinin beraber oynadığı dakikalarda iyi değerlendiren Anadolu Efes, Chris Singleton’ın skorer oyunuyla (ilk yarıda 17 sayı) maçın kontrolünü eline alırken, James Anderson ve Krunoslav Simon‘un da skora katkıda bulunmalarıyla ilk devreyi 38-23 önde tamamladı. Pınar Karşıyaka ise bildiğimiz basketbolunun çok uzağında oldukça durağan hücum edip, hücum süresi sonlarında zorlama şutlarla skor üretmekte zorlanırken, yer yer savunma kaynaklı yakaladığı hızlı hücumlardan da acemice hatalarla yararlanamayınca ilk yarının farklı şekilde Anadolu Efes üstünlüğüyle sonuçlanması kaçınılmaz oldu.

Soyunma odası dönüşü iki takım da daha hareketli bir basketbolla sahaya dönerlerken, karşılıklı sayılar sonrası çeyreğin ilk beş dakikası 50-33 Anadolu Efes üstünlüğüyle geçti. Anadolu Efes’te ilk çeyrekte Singleton’ın üstlendiği skorer rolü bu kez de Adrien Moerman üstlenirken, Pınar Karşıyaka’da da Metecan Birsen ve Tony Taylor‘un oyuna dahil olmaya başlamaları maça yavaş yavaş seyir zevki getirmeye başladı. Son 10 dakikaya 58-44’lük Anadolu Efes üstünlüğüyle girilen maçta, final periyodunda Doğuş Balbay & Erten Gazi ikilisinin aynı anda sahada olması Anadolu Efes savunmasının sertliğini iyice artırıp Pınar Karşıyaka hücumlarını kilitlerken, son beş dakikaya 63-48 Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi. Tony Taylor ve Metecan Birsen’in sayılarıyla son kurşununu kullanma çabasındaki Pınar Karşıyaka’da DJ Kennedy’nin pota altında Doğuş Balbay tarafından bloklanması belki de yeşil kırmızılıların son ümitlerini de sonlandırırken, sahadan 74-61 üstün ayrılan Anadolu Efes böylece 9. maçından da galibiyetle ayrılarak ligdeki namağlup unvanını sürdürdü. 

Anadolu Efes’te Chris Singleton 3/3 üç sayı isabeti ve 19 sayı – 6 ribaunt ile en skorer oyuncu olurken, Adrien Moerman 12 sayı – 10 ribaunt ile double-double yaparak galibiyette önemli rol oynadı. Anadolu Efes’te ayrıca James Anderson 9 sayı – 6 ribaunt ve Krunoslav Simon da 8 sayı – 5 asistle karşılaşmayı tamamladılar. Pınar Karşıyaka’da ise Amath M’Baye 16 sayı – 3 ribaunt ile en skorer oyuncu olurken, Raymar Morgan 14 sayı – 3 ribaunt, Tony Taylor 13 sayı – 6 asist ve Metecan Birsen de 11 sayı – 8 ribauntla mücadele ettiler.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here