Turkish Airlines Euroleauge’te 22. maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Crvena Zvezda (Kızılyıldız)’yı konuk eden Anadolu Efes, ilk çeyrekte çift haneli farkları yakaladığı maçı 86-72 kazanarak 12. galibiyetini elde etti. Yağmur gibi üçlüklerle farkı açtığı ilk devreyi 56-35 önde tamamlayan Anadolu Efes, ikinci yarıda vites düşürdüğü maçın sonunda farkın bir miktar kapanmasına engel olamasa da galibiyeti korudu ve rahat bir galibiyet elde etti. 

Turkish Airlines Euroleague - Anadolu Efes - Crvena Zvezda - Krunoslav Simon
Turkish Airlines Euroleague – Anadolu Efes – Crvena Zvezda – Krunoslav Simon (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmaya istekli savunma ve yüzdeli hücumlarla başlayan Anadolu Efes, maça Krunoslav Simon‘un takımın direksiyonuna geçmesi ve art arda sayıları ile başlayıp, iyi top paylaşımı ve akıcı hücumlar sonrası bulunan sayılarla farkı 16 sayıya kadar çıkardı: 29-13. İkinci çeyreğin başında Langston Hall‘un etkili olduğu dönemde potasında 0-8’lik bir seri gören Anadolu Efes, Ergin Ataman‘ın molası sonrası oyunun kontrolünü tekrar eline geçirirken, Shane Larkin ve Vasilije Micic‘in art arda üçlüklerine bu akşamın X-faktörü Sertaç Şanlı‘nın sayıları da eklenince ilk 20 dakika sonunda farkı 20 sayı üzerine çıkardı: 56-35. Bu devrede Anadolu Efes’in açtığı farktaki en önemli etkenlerden biri de Kızılyıldız’ın en önemli silahlarından olan pota altı oyuncularının etkinliğinin iyi ve agresif savunmayla etkisiz hale getirilmesi oldu.  

İlk yarıdaki 50 sayı üzeri skor ve alev almış şutörler sonrası, biz ikinci yarıda farkın daha da açılmasını beklerken, Anadolu Efes üçüncü çeyrekle birlikte “farkı korumaya yetecek kadar” bir oyun sahaya koymaya başladı. Rodrigue Beaubois üç sayı isabetleriyle Anadolu Efes’in skor yükünü taşırken, savunmadaki istikrarı korumamız farkın kapanmasının önüne geçti. Final periyodunun son üç dakikasına kadar maçı 20 sayı civarlarında götüren Anadolu Efes, kalan sürede rotasyonun devreye girmesi sonrası Dejan Davidovac ve Langston Hall’un sayılarına engel olamasa da, 86-72’lik galibiyetle çift maç haftasına galibiyetle başlangıç yaptı. 

Anadolu Efes’te Shane Larkin 5/8 üç sayı isabetiyle 23 sayı – 3 top çalma ile maçın oyuncusu olurken, Vasilije Micic 3/5 üç sayı isabetiyle 13 sayı – 4 ribaunt – 3 asist, Sertaç Şanlı 12 sayı – 2 top çalma, Rodrigue Beaubois 11 sayı – 2 asist ve Krunoslav Simon da tamamı ilk çeyrekte olmak üzere 10 sayı ve 6 asistle karşılaşmayı tamamladılar. Kızılyıldız’da ise Ognjen Dobric ve Dejan Davidovac 12’şer sayı, Duop Reath ise 10 sayı – 6 ribaunt ile mücadele ettiler. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here