ING Basketbol Süper Ligi Play-Off final serisi ikinci maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Fenerbahçe Beko’yu konuk eden Anadolu Efes sahadan 95-73 galip ayrılarak seride durumu 2-0’a getirdi. Karşılaşmanın ilk yarısını 41-37 önde tamamlayan Anadolu Efes, özellikle final çeyreği gergin geçen ve diskalifiyelerin havada uçuştuğu ikinci yarıda farkı açarak deplasmandaki üçüncü maç öncesi önemli bir avantaj elde etmiş oldu. Anadolu Efes’te günün yıldızları 4/6 üç sayı isabetiyle 27 sayı kaydeden Rodrigue Beaubois ve maçı 23 sayı – 7 ribaunt – 7 asistle tamamlayan Vasilije Micic oldular. 

ING Basketbol Süper Ligi Final serisi Anadolu Efes - Fenerbahçe Beko - Chris Singleton
ING Basketbol Süper Ligi Final serisi Anadolu Efes – Fenerbahçe Beko – Chris Singleton (foto referans: Anadolu Efes resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya iki takım da tempoyu yükseltme eğiliminde; fakat maç konsantrasyonları düşük bir şekilde başladılar. Daha çok sokak basketbolu havasındaki ilk çeyrekte Anadolu Efes özellikle Rodrigue Beaubois‘nın skorer performansıyla üstünlüğü eline geçirirken ilk 10 dakikayı da 23-19 önde tamamladı. Fenerbahçe Beko’da bençten gelerek pota altında etkili olan Ahmet Düverioğlu‘nun katkıları sarı lacivertlilerin maça tutunmasını sağlarken, Anadolu Efes’te Sertaç Şanlı, Doğuş Balbay ve Vasilije Micic’in ikinci faullerini alarak faul problemine girmesi, Fenerbahçe Beko hanesine de 11 serbest atış sayısı yazılmasını beraberinde getirdi.

İkinci çeyreğe Marko Guduric‘in üçlüğü ve Jan Vesely‘nin sayılarıyla 5-0’lık bir seriyle giren ve öne geçen Fenerbahçe Beko, ilk çeyrekte Anadolu Efes’in yaşadığı faul problemini bu çeyrekte yaşamaya başlayınca, Anadolu Efes serbest atış çizgisinden bulduğu sayılarla skor üstünlüğünü tekrar eline geçirdi. İki takımın da mücadele ve sertliği artırdığı bu dakikalarda karşılıklı sayılar üstünlüğün Anadolu Efes’te kalmasını fakat farkın açılmamasını beraberinde getirirken, Anadolu Efes’te skorun dengeli bir şekilde dağıldığı, Fenerbahçe Beko’da ise Marko Guduric‘in etkili olduğu bu çeyrek sonunda Anadolu Efes 41-37 ile soyunma odasına önde giden taraf oldu. 

İkinci yarıya Danilo Barthel ve Melih Mahmutoğlu‘nun üçlükleriyle başlayan Fenerbahçe Beko skoru dengeye getirip maçtaki çekişmenin üst seviyeye çıkmasını sağladı. Bu çeyrekte  Chris Singleton‘ın kritik sayıları Anadolu Efes’in skor üstünlüğünü korumasını sağlarken, çeyrek sonlarında Singleton’a Beaubois ve Larkin’den de destek gelmeye başlaması son 10 dakikaya girerken Anadolu Efes’in 64-56’lık üstünlüğü elde etmesini sağladı. 

İkinci ve üçüncü çeyreklerde olduğu gibi final çeyreğine de iyi başlayarak Alex Perez ve Melih Mahmutoğlu‘nun üçlükleriyle 6-0’lık bir seri yakalayan Fenerbahçe Beko, Jan Vesely‘nin sinirlerine hakim olamayıp aldığı teknik faul ve diskalifiye sonrası avantajı tekrar Anadolu Efes’e bıraktı. Vasilije Micic’in sayılarıyla farkı tekrar 8-9 sayı seviyelerine çıkaran rakibine Tarik Biberovic ile karşılık veren Fenerbahçe Beko, bençten gelen Alex Perez‘in de savunmadaki enerjisiyle birlikte bir kez daha farkı 2 sayıya düşürse de, kritik anlarda Micic ve Larkin’in devreye girmesi sonrası maç tekrar Anadolu Efes lehine 8-9 sayı seviyelerine geldi. Bitime 3.5 dakika kala Anadolu Efes’in 80-71’lik üstünlüğü olduğu sırada Chris Singleton ve Melih Mahmutoğlu arasındaki kavga sonrası bu iki oyuncunun ve beraberinde kavga sırasında bençten sahaya giren Alex Perez, Yiğit Onan ve Ahmet Düverioğlu’nun diskalifiye edilmeleri oyunun bir süre durmasına neden olurken, farkın çift haneye çıkmasıyla birlikte oyunun kontrolünü tamamen eline geçiren Anadolu Efes sahadan 95-73 galip ayrılarak final serisinde 2-0’lık üstünlüğü yakaladı. 

Anadolu Efes’te Rodrigue Beaubois 4/6 üç sayı isabetiyle 27 sayı kaydederek maçın en skorer oyuncusu olurken, Vasilije Micic 4/9 üç sayı isabetiyle 23 sayı – 7 ribaunt – 7 asist, Chris Singleton 15 sayı – 6 ribaunt – 3 top çalma ve Shane Larkin de 11 sayı – 4 asist ile galibiyette önemli roller oynadılar. Fenerbahçe Beko’da ise Nando De Colo 14 sayı – 6 ribaunt – 6 asist ve Marko Guduric de 13 sayı – 5 ribaunt – 5 asistle çift haneye ulaşan isimler oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here