Turkish Airlines Euroleague Final-Four final maçında Barcelona ile karşı karşıya gelen Anadolu Efes sahadan 86-81’lik galibiyetle ayrılarak tarihinin ilk Euroleague şampiyonluğunu elde etti. Kulüp tarihinin ikinci Euroleague finalinde Barcelona karşısında ilk yarıyı da 39-36 önde tamamlayan Anadolu Efes, ikinci yarıda Shane Larkin & Vasilije Micic ikilisinin devreye girip oyunu domine etmeleri sonrası galibiyete ulaşarak şampiyonluğa ulaştı. Bu maçta beşinci kez Euroleague finali oynayan Türk basketbolu ise Fenerbahçe’den sonra ikinci kez Euroleague şampiyonluğu yaşamış oldu.

Turkish Airlines Euroleague Final Four - Anadolu Efes - Barcelona - Vasilije Micic
Turkish Airlines Euroleague Final Four – Anadolu Efes – Barcelona – Vasilije Micic (referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmaya iki takım da oldukça temkinli başlarlarken, Barcelona beklendiği gibi pota altındaki tecrübeli oyuncularını kullanmaya çalışarak Brandon Davies ile skor buldu. Anadolu Efes ise skorer kısalarını bir türlü devreye sokamazken, pota altında Sertaç Şanlı‘nın sayılarıyla oyunda kalmaya çalıştı. Maça iyi başlayan Sertaç’ın çabuk faul problemine girerek kenara gelmesi, ilk beşte başlayan Shane Larkin’in formsuzluğunun sürmesi ve Barcelona’nın savunma sertliği Anadolu Efes’in hücumda zorlanmasına neden olurken, Cory Higgins ve Kyle Kuric‘in basketleri sonrası ilk 10 dakika 22-15 Barcelona üstünlüğüyle sonuçlandı. 

İlk çeyreğin sonlarında hücumda yaptığımız basit hatalar ve kaçan turnikelere ikinci çeyreğin başında da devam eden Anadolu Efes 2 dakika boyunca skor bulamaz ve Barcelona’ya farkı çift hanelere çıkarma şansı verirken, Shane Larkin‘in çaldığı top sonrası yapılan sportmenlik dışı faul ve Tibor Pleiss‘ın üçlüğüyle gelen 7-0’lik Anadolu Efes serisi lacivert beyazlıları tekrar maça ortak etti. Tibor Pleiss‘ın bençten gelip sayı ve ribauntlarıyla yaptığı katkı yanında Anadolu Efes’te savunmanın da dakikalar ilerledikçe agresifleşmesi skorun dengelenmesini sağlarken, son maçlarda bir türlü istediği ritmi yakalayamayan Shane Larkin‘in ısrarla boyalı bölgeyi zorlayarak faul alıp çizgiye gitmesi ve faul çizgisinden skor üretmesi Anadolu Efes’in skor üstünlüğünü yakalamasını sağladı. Bu dönemde 21-4’lük bir seri yakalayan Anadolu Efes devrenin bitimine 1.5 dakika kala üstünlüğünü 36-29’a yükseltirken, son dakika içinde savunmada yaşadığımız bir konsantrasyon kaybı ve hücumda kaçırdığımız serbest atışlara rağmen soyunma odasına da 39-36 önde gittik. 

Soyunma odası dönüşü maç yine düşük tempo ve faul düdükleriyle başlarken (ilk yarı Barcelona 17, Anadolu Efes ise 12 faul yapmıştı) Anadolu Efes kısalarının Barcelona’nın kısa savunmasındaki zafiyeti değerlendirmeye devam etmeleri lacivert beyazlıların hücumdaki etkinliklerini artırdı. İlk yarının suskun isimleri Vasilije Micic ve Shane Larkin‘in art arda iki üçlüğü (ki o ana kadar Efes’in 1/9 üçlük isabeti vardı) 4.5 dakika sonunda farkı çift haneye çıkarmamızı sağlarken, Barcelona da Cory Higgins‘in inisiyatif alıp kaydettiği art arda üç sayı isabetleriyle maça tutunmaya devam etti ve son 10 dakikaya 65-58 Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi. 

Final periyodunun ilk birkaç dakikasında hücumda oldukça bocalayan Anadolu Efes, yaklaşık 3 dakika boyunca skor üretemezken, Brandon Davis & Nikola Mirotic ikilisinin hücumdaki uyumuyla momentumu eline geçiren Barcelona son beş dakikaya girerken 69-69’luk eşitliği yakaladı. Topun el yaktığı anlarda Vasilije Micic & Shane Larkin ikilisinin uyumu ve top paylaşımı bir üst seviyeye çıkarken (öyle ki Dunston bile nereye perdelemeye gideceğini şaşırdı), bu ikilinin sayıları sonrası Anadolu Efes son iki dakikaya 79-74 önde girdi. Kalan sürede Barcelona’nın baskılı savunmasına karşı sakin hücum eden Anadolu Efes, İspanyol ekibinin telaşlı hücumlar ve düşük yüzdeyle farkı kapatacak sayıları bulamaması sonucu üstünlüğünü korurken, sahadan 86-81’lik galibiyetle ayrılıp 2020-2021 sezonu Turkish Airlines Euroleague şampiyonu oldu. 

Anadolu Efes’te Vasilije Micic 25 sayı – 5 asist – 3 top çalma ve Shane Larkin 21 sayı – 3 asist – 2 top çalmayla maçın yıldızları olurlarken, Sertaç Şanlı da faul problemi nedeniyle sadece 13 dakika forma giymesine rağmen 12 sayıyla çift haneye çıkaran diğer oyuncumuz oldu. Barcelona’da ise Cory Higgins 4/6 üç sayı isabetiyle 23 sayı kaydederken, Kyle Kuric 18 sayı, Brandon Davies 17 sayı – 11 ribaunt ve Nikola Mirotic de 11 sayı – 9 ribauntla karşılaşmayı tamamladılar. Final-Four MVP’si ise aynı zamanda sezonun en değerli oyuncusu olan Vasilije Micic oldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here