Turkish Airlines Euroleague Play-Off serisi beşinci maçında Sinan Erdem Spor Salonu’nda Real Madrid’i konuk eden Anadolu Efes, 88-83’lük galibiyetle seriyi 3-2’ye getirip, Final-Four biletini elde etti. Karşılaşmanın ilk yarısını 36-41 geride tamamlayan Anadolu Efes ikinci yarının başındaki 21-4’lük serisiyle skorda üstünlüğü eline geçirdi ve üstünlüğün sık sık el değiştirdiği final çeyreğinin sonlarını iyi oynayarak Euroleague Final-Four’una yükseldi. Anadolu Efes’te Chris Singleton 26 sayı – 8 ribauntluk performansıyla maçın yıldızı oldu ve adeta “Anadolu Efes’in dört numara problemi” ile ilgili söylemlere en güzel cevabı verdi. 

Turkish Airlines Euroleague - Anadolu Efes - Real Madrid - Krunoslav Simon
Turkish Airlines Euroleague – Anadolu Efes – Real Madrid – Krunoslav Simon (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmanın ilk yarısı karşılıklı sayılarla geçerken, Anadolu Efes’te Shane Larkin ve Rodrigue Beaubois gibi isimlerin oyuna bir türlü dahil olamaması skor yükünü birkaç oyuncunun üzerine yıktı. Dört numaradan Chris Singleton özellikle ilk çeyrekte önemli katkılarda bulunurken, Vasilije Micic ve Krunoslav Simon temsilcimizin skorunu üstlenen oyuncular oldular. Savunmada ise Jaycee Carroll’a fazla odaklanan takımımız maç başında Carlos Alocen, sonrasında da Nicolas Laprovittola‘dan hesapta olmayan basit sayılar yerken, aldığı hücum ribauntlarıyla çok sayıda ikinci hücum şansı bulan Real Madrid’in bu devrede Anadolu Efes’in tam tersine tüm skor tehditlerinden sayı bulması ilk 20 dakika sonunda 41-36 Real Madrid üstünlüğünü beraberinde getirdi.

İkinci yarıya hem savunmada daha istekli başlayan hem de ilk yarıda skor üreten dört oyuncu dışındaki isimleri de devreye sokmaya başlayan Anadolu Efes kısa sürede farkı kapatıp öne geçti. Vasilije Micic‘in hem sayıları hem de asistleriyle yönlendirdiği lacivert beyazlılar, pota altında Chris Singleton & Sertaç Şanlı ikilisinin uyumu ve Singleton’un maç başındaki hücum ritmini yakalamasıyla birlikte 5.5 dakikada 21-4’lük bir seri yakalayıp farkı çift hanelere çıkardılar. Real Madrid’in Anadolu Efes’in bu serisine Trey Thompkins‘in köşe üçlükleri ve Sergio Llull‘un sayıları ile hızlı bir şekilde cevap verirken, temsilcimizin hücumda tekrar düzenden çıkması son 10 dakikaya girerken farkın üç sayıya kadar inmesine neden oldu: 60-57.

Final çeyreğine Chris Singleton‘un sayılarıyla başlayan Anadolu Efes, pota altında Usman Garuba‘nın hücum ribauntları üzerinden gelen Real Madrid sayılarına engel olamadı. Maç boyunca oldukça silik bir gün geçiren Shane Larkin ilk sayılarını maçın bitimine 7 dakika kala kaydettiği üçlükle bulurken, iyi savunmaya rağmen hücum ribauntlarındaki zaafımızın devam etmesi bu ilk üçlükle (hemen ardından bir de Pleiss’tan üçlük gelmişti) ivmelenmemizin önüne geçti. Rudy Fernandez ve Nicolas Lapprovittola‘nın üçlükleri Real Madrid’in maçı dengelemesini sağlarken, son anlarda önce Shane Larkin‘in sayıları ardından da Krunoslav Simon‘un 24 saniye süresi sonundaki el yakan üçlüğü son 36 saniyeye 83-80 önde girmemizi sağladı. Real Madrid’in son hücumda dengeli hücum etmesini engelleyen Anadolu Efes, bu kez savunma ribaundunu da alarak farkı çift topa çıkardı ve kalan sürede hata yapmadan sahadan 88-83 galip ayrılarak Euroleague Final-Four biletini elde etti. 

Anadolu Efes’te Chris Singleton 3/3 üç sayı isabetiyle 26 sayı – 8 ribaunt istatistiği elde ederek maçın yıldızı olurken, maçın son dakikasındaki kritik üçlüğün sahibi Krunoslav Simon 17 sayı – 3 asist, Vasilije Micic 18 sayı – 5 asist ve tüm sayılarını son 7 dakikada atan Shane Larkin ise 10 sayı – 5 ribaunt – 4 asistle galibiyette önemli rol sahibi olan diğer oyuncular oldular. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here