Turkish Airlines Euroleague’te sezonun 10. maçında Crvena Zvezda (Kızılyıldız) deplasmanına hastalıklar nedeniyle dar bir rotasyonla çıkan Anadolu Efes, sahadan 75-64 galip ayrılarak 6. galibiyetini elde etti. Karşılaşmanın ilk yarısını da yüksek dış şut isabetiyle 40-36 önde tamamlayan lacivert beyazlılar, Kızılyıldız’ın pota altındaki üstünlüğüne rağmen, ikinci devrede savunma kaynaklı olarak farkı açıp rahat bir galibiyet elde etti ve dört önemli eksikle çıktığı maçta çok değerli bir deplasman galibiyetini hanesine yazdırdı. Anadolu Efes’in üç sayılık atışlardaki %54’lük isabeti (15/28) galibiyetin önemli ayrıntılarından biri oldu. 

Turkish Airlines Euroleague - Crvena Zvezda - Anadolu Efes - Krunoslav Simon
Turkish Airlines Euroleague – Crvena Zvezda – Anadolu Efes – Krunoslav Simon
(foto referans: Anadolu Efes resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya Shane Larkin‘in savunmasına karşı etkili olan Corey Walden ve Anadolu Efes’in uzun rotasyonundaki eksiklerden iyi yararlanıp hem hücum hem savunma ribauntlarını karıştıran Ognjen Kuzmic‘in katkılarıyla başlayan Kızılyıldız kısa sürede 8-0’lık bir seri yakaladı. Shane Larkin ve Chris Singleton‘un sayılarıyla ilk krizi aşan ve rahat bir nefes alan Anadolu Efes, benchten gelen Doğuş Balbay ve Buğrahan Tuncer‘in savunmaya verdiği enerjiyle Kızılyıldız’ı durdururken, ilk çeyrek sonunda skorda üstünlüğü yakalayıp 10 dakikalık dilimi 16-14 önde tamamladı.

İkinci çeyrek başında topu hücumda iyi paylaşan Anadolu Efes, Buğrahan Tuncer ve Shane Larkin‘in sayılarıyla farkı açmaya başlarken, bu ikilinin art arda üçlükleri Anadolu Efes’in 5 dakika içinde farkı çift hanelere çıkarmasını sağladı: 32-21. Çeyreğin ilk yarısında Kızılyıldız’ın yaptığı top kayıpları nedeniyle hücumda düzenden çıkması sonrası Anadolu Efes farkı 14 sayıya kadar çıkarırken, ilerleyen dakikalarda Shane Larkin’in bireyselliğe dönmesi, arka arkaya kaçan dış şutlar, pota altında verilen hücum ribauntları ve basit top kayıpları Kızılyıldız’ın farkı kapatıp soyunma odasına giderken sayı farkını 4 sayıya kadar indirmesine neden oldu: 40-36. İlk 20 dakikada üç sayı çizgisi gerisinden 9/18 isabet bulan Anadolu Efes, pota altında oldukça zorlandığı devreyi bu yüksek yüzdeli şutlarla önde tamamlamış oldu.

Üçüncü çeyrekte Anadolu Efes hücumda topu iyi çevirip doğru şutu bularak skor üretmekte zorluk çekmezken, Shane Larkin‘in enerjisi ve skorer oyunu ile üstünlüğünü korumasını bildi. Kızılyıldız’ın pota altındaki hücum ribaundu etkinliği bu çeyreğin ilk yarısında da ev sahibi ekibin oyunda kalmasını sağlarken, ikinci beş dakikada savunmada sertliği artıran, hücumda da James Anderson, Krunoslav Simon ve Adrien Moerman gibi isimleri de oyunun içine katarak Shane Larkin üzerindeki yükü azaltan Anadolu Efes, son 10 dakikaya girerken farkı 17 sayıya kadar çıkardı: 67-50.  

Final periyodunun başında Kızılyıldız’ın savunma sertliğini artırarak sahaya yansıttığı son dirence karşı geri adım atmayan Anadolu Efes, final periyodunda hücumda üretkenliği kaybetse de, Kızılyıldız’ın hücumda ritim bulmasına izin vermedi. Sadece 8 sayı üretebildiği çeyrekte Kızılyıldız’ı 14 sayıda tutarak farkın 10 sayı barajının altına inmesine izin vermeyen Anadolu Efes sahadan 75-64 galip ayrıldı ve bu sezonki altıncı galibiyetini elde etti. 

Anadolu Efes’te Shane Larkin 18 sayı – 5 asist ve Adrien Moerman 5/6üç sayı isabeti ile 17 sayı – 9 ribaunt – 3 top çalmayla galibiyetin mimarları olurlarken, Krunoslav Simon da 11 sayı – 4 asistle çift haneli sayıya ulaşan bir diğer Anadolu Efes’li oldu. Kızılyıldız’da ise Corey Walden özellikle ilk çeyrekte performansıyla 14 sayı – 4 ribaunt – 3 asistle karşılaşmayı tamamladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here