Turkish Airlines Euroleague’te Play-Off serisinin dördüncü maçında Madrid’te ikinci kez Real Madrid’in konuğu olan Anadolu Efes bir önceki maça benzer şekilde son çeyrekte kontak kapatarak sahadan 76-82 mağlup ayrıldı ve serinin 2-2’ye gelmesine engel olamadı. Maça potasında gördüğü 0-17’lik şok bir seriyle başlayan Anadolu Efes, Rodrigue Beaubois ve Shane Larkin‘in sayılarıyla ilk yarıyı 47-36 önde kapatıp, ikinci yarının büyük bölümünde de üstünlüğünü korurken, aynı üçüncü maçtakine benzer bir şekilde Real Madrid’in son 7.5 dakikadaki 23-4’lük serisine engel olamayarak sahadan 76-82 mağlup ayrıldı ve serinin tekrar İstanbul’a taşınmasını önleyemedi. Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak serinin beşinci maçını kazanacak takım Euroleague Final-Four biletinin sahibi olacak.

Turkish Airlines Euroleague - Real Madrid - Anadolu Efes - Shane Larkin
Turkish Airlines Euroleague – Real Madrid – Anadolu Efes – Shane Larkin (foto referans: www.euroleague.net)

Karşılaşmanın ilk beş dakikasında üçüncü maç sonundaki 0-16’lık serinin etkisinden kurtulamamış gözüken Anadolu Efes, tam 6 top kaybı yaptığı, düşük şut yüzdesiyle hücum ettiği ve savunmada da Real Madrid’e çok sayıda boş şut imkanı verdiği bu dönemi inanılması güç bir şekilde 0-17 geride tamamladı. Rodrigue Beaubois’nın savunmasından kolay kurtulan Jaycee Carroll‘un dış şutları ve Usman Garuba‘nın sayılarıyla serinin son 10 dakikasında (3. maç sonunu da düşünerek) 33-0’lık bir seri yakalayan Real Madrid hücumları Bryant Dunston‘ın oyuna girmesiyle birlikte ivmesini kaybederken, Dunston’ın savunmada iki bloğuyla verdiği enerjiyi Krunoslav Simon‘un sayıları ve Larkin & Beaubois ikilisinin üçlükleriyle hücumuna yansıtan Anadolu Efes, Real Madrid’e 11-0’lık bir seriyle cevap verip ilk çeyrek sonunda farkı 6 sayıya kadar indirdi: 13-19.

İkinci çeyreğe Shane Larkin ve Rodrigue Beaubois‘nın üçlükleriyle başlayan Anadolu Efes serisini 21-2‘ye taşıyıp ilk kez öne geçerken, kısalarımızın savunma seviyesini yükseltmeleri ve Beaubois’nın yağmur gibi üçlükleriyle beraber (ilk yarıda 5/5) oyunun kontrolünü de eline geçirmeye başladı. Tam sahadaki baskılı savunmamız üzerine boyalı bölgede de Dunston & Singleton ikilisinin Real Madrid skorerleri üzerinde yarattığı korku ev sahibinin hücumlarını zorlama şutlara yönlendirirken, Anadolu Efes’in de Rodrigue Beaubois ve Vasilije Micic ile üç sayı çizgisinin gerisinden bulduğu isabetleri temsilcimizin 17 sayı geride başladığı maçın ilk yarısını 11 sayı farkla önde tamamlamasını beraberinde getirdi: 47-36.

Aynı ilk yarının başında olduğu gibi, ikinci yarının başında da Jaycee Carroll‘un üçlükleri ve Usman Garuba‘nın pota altındaki sayılarıyla etkili olan Real Madrid, Anadolu Efes hücumlarının da çok fazla Shane Larkin odaklı olmaya başlamasından faydalanarak temsilcimizin hücum yüzdesini düşürüp farkı 4 sayıya kadar düşürdü (51-55). Ergin Ataman’ın molası sonrasında tekrar hücum ritmini yakalayan Anadolu Efes farkın daha fazla kapanmasına izin vermezken, kısa sürede farkı tekrar çift hanelere çıkararak kontrolü elinde tutmaya devam etti ve son 10 dakikaya 66-57’lik üstünlükle girdi. 

Son çeyrek karşılıklı sayılarla başlarken, bitime 7.5 dakika kala Shane Larkin‘in üçlüğüyle 72-59 önde olan Anadolu Efes, aynı üçüncü maçın sonunda olduğu gibi hücumda akıcılığı tamamen kaybedip skor üretiminde tıkanırken, Sergio Llull‘un asistleri ve Usman Garuba‘nın sayılarıyla etkili olan Real Madrid yakaladığı 15-1’lik seriyle birlikte bitime 1:45 kala 74-73 ile ikinci yarıda ilk kez öne geçti. Bu dakikadan sonra hücum ritmini tamamen kaybeden, kişisel çabalarla skor üretmeye çalışan ve bunda da başarılı olamayan Anadolu Efes, aynı bir önceki maçta olduğu gibi son 7.5 dakikada Real Madrid’e 4-23’lük bir seri vererek sahadan 76-82 mağlup ayrıldı ve serinin 2-2’ye gelmesine engel olamadı. 

Anadolu Efes’te Rodrigue Beaubois 5/8 üç sayı isabetiyle 23 sayı – 3 asist ve Shane Larkin 22 sayı – 8 asistle en skorer oyuncularımız olurlarken, Real Madrid’te de Usman Garuba 24 sayı – 12 ribauntluk double-double’ı ve Jaycee Carroll da 20 sayılık performansıyla galibiyetin mimarlar oldular. 

  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here