ING Basketbol Süper Ligi’nde cumartesi gününün kapanış maçında Bursa’da Tofaş’ın konuğu olan Anadolu Efes, ilk çeyreğinde zorlandığı maçın kalanında rahat bir oyunla sahadan 92-78 galip ayrıldı ve 11. maç sonunda namağlup unvanını korudu. İlk dakikalarında, önemli eksiklerle sahaya çıkan Tofaş’ın 14 farklı üstünlüğü yakaladığı maçın ikinci çeyreğiyle birlikte kontrolü eline alan Anadolu Efes, Buğrahan Tuncer ve Adrien Moerman‘ın skorer oyunlarıyla galibiyete uzanmasını bildi. Tofaş ise bu mağlubiyet sonrası 12 maç sonunda 5 galibiyette kaldı.

ING Basketbol Süper Ligi - Tofas - Anadolu Efes
ING Basketbol Süper Ligi – Tofas – Anadolu Efes (foto referans: Tofaş resmi Twitter hesabı)

Karşılaşmaya eksiklerine rağmen yüksek savunma konsantrasyonuyla başlayan Tofaş, hücumda da Tarik Phillip’in asistleriyle yüzdeli hücum edince 4 dakika içinde 10-1’lik üstünlüğü elde etti. Pota altında Jeremy Simmons ve Berkan Durmaz’ın erken faul problemine girerek takım faul haklarını doldurması Bursa ekibindeki rotasyonu iyice daraltsa da, genç Batın Tuna’nın dış şutları ve Tarik Philip’in sayı ve asistleriyle etkili hücumlar yapan Tofaş 21-7 ile farkı 14 sayıya kadar çıkardığı çeyreği Alihan Demir‘in de skora ortak olmasıyla beraber 25-14 önde tamamladı. 

İlk çeyreğin sonlarında oyuna girmesiyle birlikte Anadolu Efes’in enerjisini yükselten Buğrahan Tuncer ikinci çeyrek başında da mücadelesi, aldığı 4 hücum ribaundu ve bulduğu sayılarla lacivert beyazlıların 2.5 dakikada farkı 4 sayıya düşürmesini sağladı: 29-25. Anadolu Efes’in kadro genişliğinin de devreye girmesi Tofaş’ın mücadele gücünü yavaş yavaş düşürmeye başlarken, Adrien Moerman’ın üst üste iki üçlüğü Anadolu Efes’in skorda da üstünlüğü eline geçirmesini sağladı. Doğuş Balbay‘ın da Anadolu Efes’in mücadele gücünü artırması Anadolu Efes serisini 20-2’ye çıkarırken, Adrien Moerman ve Buğrahan Tuncer’in üç sayı çizgisi gerisinde isabetli şutlarına devam etmesi sonrası Anadolu Efes devreyi 53-37 önde tamamladı. 

Soyunma odası dönüşü de Adrien Moerman ve Buğrahan Tuncer‘in sayı ve asistleriyle skor üretmeye devam eden Anadolu Efes, Tofaş’ın top kayıplarının da artmaya başlamasıyla farkı 20 sayının üzerine çıkardı. Bu devrede iki takımın da erkenden “bitse de gitsek” moduna girmesi maçın kalitesini ve zevkini düşürürken, final periyoduna 78-54 Anadolu Efes üstünlüğüyle girildi. Final periyodunda iki takım da yerli ağırlıklı beşlerle sahada yer alırlarken, neredeyse hiç top kaybının (bir başka deyişle mücadelenin) olmadığı ve yerli oyuncularından daha iyi verim alan Tofaş’ın farkı bir miktar kapatma fırsatı bulduğu periyot sonunda sahadan 92-78 galip ayrılan Anadolu Efes 11 maç sonunda namağlup unvanını korumuş oldu. 

Anadolu Efes’te Adrien Moerman 5/6 üç sayı isabetiyle 27 sayı – 6 ribaunt – 3 top çalma ve Buğrahan Tuncer 23 sayı – 5 ribaunt – 5 asist ile galibiyetin mimarları olurlarken, Tolga Geçim 10 sayı – 3 ribaunt ile çift haneli skor üreten bir diğer oyuncu oldu. Tofaş’ta ise Tarik Phillip 16 sayı – 6 ribaunt – 7 asist ve Semaj Christon 14 sayıyla en skorer oyuncular olurlarken, Batın Tuna 8 sayı – 6 ribaunt, Alihan Demir 8 sayı – 3 asist, Muhsin Yaşar 8 sayı, Berk Uğurlu 7 sayı – 6 asist ve Mert Konuk da 6 sayıyla dikkat çeken Türk oyuncu performanslarını sergilediler.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here