Melvin Booker - Ülkerspor
Melvin Booker – Ülkerspor (Fotoğraf referans: ziolo.eu)

Baba – oğul basketbolcular serimizin sekizinci yazısındaki konuklarımızdan biri eski bir Basketbol Süper Ligi oyuncusu, diğeri ise NBA’in yükselen yıldızlarından. 1972 doğumlu Melvin Booker NBA’de Houston Rockets, Denver Nuggets ve Golden State Warriors formaları giydikten sonra İtalya’da başlayan Avrupa macerasında ülkemizde 2 sezon Ülkerspor forması da giyerken, oğlu Devin Booker ise 2015 NBA Draftı’yla başlayan NBA macerasına Phoenix Suns formasıyla devam etmekte.

1972 doğumlu ve 1.86 boyunda olan Melvin Booker başarılı bir kolej kariyeri geçirmesine rağmen 1994 NBA Draftı’nda hiçbir takım tarafından tercih edilmezken, 1995-1996 ve 1996-1997 sezonlarında Houston Rockets, Denver Nuggets ve Golden State Warriors adına toplam 32 NBA maçına çıktı. Bu maçlarda 5.2 sayı – 2.3 asist ortalamasıyla oynayan Booker, ilerleyen kariyerinde İtalya, Türkiye ve Rusya’da oynayarak Sony Milano, Scavolini Pesaro, Ülkerspor, Khimki Moscow ve Armani Jeans Milano formaları giyerek kariyerini noktaladı. Skorer oyunu ve topla fazlaca oynamayı seven basketboluyla akıllarda kalan Melvin Booker, Ülkerspor formasıyla da başarılı maçlara imza atmış; fakat savunma zaafları ve kritik anlardaki hatalarıyla final maçlarında beklenen performansın uzağında kalmıştı.

Melvin Booker - Devin Booker
Melvin Booker – Devin Booker

Melvin Booker’ın 1996 doğumlu oğlu Devin Booker da yine babası gibi başarılı bir lise ve kolej kariyeri geçirmiş, 2015 NBA Draftı’nda ise 1. tur 13. sıradan Phoenix Suns tarafından seçilmiştir. İlk sezonunda Yılın En İyi Çaylak Beşi’ne seçildikten sonra, ilerleyen sezonlarda giderek yükselen bir performans sergileyen Booker 4 sezonda 21.4 sayı – 4.2 asist – 3.5 ribaunt ortalaması elde etmiş ve 2018’de NBA All-Star Üç Sayı Yarışması‘nı kazanmıştır. Porto Riko ve Meksika Milli Takımları’ndan da teklif almakla birlikte 2016 Olimpiyatları’nda ABD Milli Takımı’nda yer alan Booker, ertelenmeden önce 2020 ABD Olimpiyat Milli Takımı aday kadrosunda da yer almaktaydı.

2 YORUMLAR

  1. Devin Booker Melvin Booker’ın oğlu mu? Bugüne kadar duymamış olmam ilginç. Melvin Booker Ülker’deyken hücumdaki etkinliğini severdim. Fakat tam bir winner değildi. Bakalım oğlu ne yapacak? Phoenix Suns gibi bir takımı winner bir takım yapmak kolay değil tabi o da ayrı.

  2. Melvin Booker muazzam bir sayı makinası ama savunma zaafı olan bir basketbolcuydu. Yine de Ülker’de baya etkili olmuştu. Oğlu ise boynuz kulağı geçer sözünü hayata geçirip, babasından çok çok daha yetenekli bir basketbolcu oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here