Kemal Erdenay - Harun Erdenay
Kemal Erdenay – Harun Erdenay (Fotoğraf: Socrates Dergi)

Türk basketbolunun en kariyerli baba-oğullarındandır Kemal Erdenay & Harun Erdenay ikilisi. Profesyonel Basketbol Ligi’nin başladığı ilk yıllar ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ligi domine ettiği ilk sezonlarda İstanbul ekibinin öne çıkan oyuncularından olan Kemal Erdenay 160 kez de Türk Milli Takımı formasını giymiştir. Aktif basketbolculuğu sonrası İTÜ’ye olan vefasını yönetici ve coachluk görevleriyle de gösteren Erdenay hırslı ve sert bir coach olarak dikkat çekmiştir.

Kemal Erdenay’ın 1968 doğumlu Harun Erdenay (nam-ı değer Pegasus) ise basketbola İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başlamış, sonrasında sırasıyla Paşabahçe, İTÜ, Fenerbahçe, Ülkerspor, İTÜ, Mersin BBSK formaları giymiş, son olarak 40 yaşında yine İTÜ formasıyla aktif basketbolculuk hayatını noktalamıştır. 1990’lı yılların başındaki performansıyla Cleveland Cavaliers‘ın da dikkatini çeken; fakat yedekte kalmamak için NBA’e gitmeyi tercih etmeyen Harun Erdenay, Paşabahçe ve Ülkerspor formalarıyla 3 Basketbol Süper Ligi, 3 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 de Türkiye Kupası kazanmış, 2001’de ülkemizde düzenlenen Eurobasket 2001’de gümüş madalya kazanan Milli Takımımızın önemli bir parçası olmuştur.

Harun Erdenay - Kemal Erdenay
Harun Erdenay – Kemal Erdenay

Harun Erdenay’ın 1993’te Fenerbahçe formasıyla Panionios karşısında attığı 44 sayı, 1997’de Ülkerspor formasıyla Barcelona’ya karşı yarı sahadan attığı maç kazandıran buzzer-beater’ı (o gün Pegasus unvanını almıştır), Eurobasket 2001’de Orhun Ene’nin sakatlığı ve Kerem Tunçeri’nin tecrübesizliği sonrası, oyun kuruculuk görevini üstlenmesi kariyerindeki unutulmazlar arasındadır. Mayıs 2015’te Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığı görevini de yapan Harun Erdenay, 18 ay başkanlık koltuğunda oturmuştur.

2 YORUMLAR

  1. Türk basketbolunun en kariyerli baba-oğulu diyebiliriz sanırım. Kemal Erdenay dönemine yetişemesem de Harun Erdenay benim çocukluğumun yıldızıdır. Babasına da onun gibi bir evlat yetiştirdiği için teşekkür etmek lazım. Ülkerspor’u sevmemi sağlayan oyunculardandır kendisi.

  2. Son demlerinde de olsa karşılıklı oynama şansı bulduğum USTA. Türkiye’nin Michael Jordan’ı. Basketbolu ince ince her yönü ile ele alırsanız bence hala gelmiş geçmiş en büyük basketbolcu. Sahada aynı anda 6 pozisyonun hakkını verebilen basketbol USTASI. 5 Pozisyondan hangisinde sıkıntı varsa Kemal Erdenay’dan yardım istenebilirdi, 6ncı pozisyon da kenar yönetim:)) Harun’un ise dayısı Ömer’de basketbolcu idi 2 sezon takım arkadaşım oldu. Baba – oğula sevgi ve saygılarımla. Rüştü YAVUZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here